Hałas wskazywany jest jako jeden z największych problemów biur, który utrudnia wykonywanie zadań koncepcyjnych i analitycznych.
Mimo zakończenia pandemii wiele osób woli pozostać na home office, ponieważ w domu ma ciszę i spokój. Do firmy przychodzą w celu utrzymania kontaktów interpersonalnych i zrealizowania zadań wymagających pracy zespołowej. Nadmiar bodźców dźwiękowych w biurze open space, gdzie słychać nieustannie dzwoniące telefony, pracujący sprzęt biurowy i prowadzone różne rozmowy, powoduje dekoncentrację, rozdrażnienie, ból głowy i spadek efektywności. Nic więc dziwnego, że komfort akustyczny w biurze stał się w ostatnim czasie tematem dyskusji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak ograniczyć hałas w biurze i poprawić akustykę pomieszczeń.
Jakie są źródła hałasu w biurze?
Wiele osób jest przekonanych, że jedynie w dużym biurze, opartym na przestrzeni otwartej, panuje wysoki poziom hałasu. Tymczasem to problem, który występuje nawet w kilkuosobowych pomieszczeniach, ponieważ związany jest z różnego typu urządzeniami, rodzajem pracy (odbieraniem telefonów, prowadzeniem spotkań) czy sposobem bycia niektórych osób. W biurze istnieje wiele źródeł hałasu, które mogą wpłynąć na komfort i efektywność:
• głośne rozmowy i dyskusje między pracownikami,
• dzwoniące telefony i rozmowy telefoniczne,
• pracujące drukarki, kserokopiarki, skanery, faksy i inne urządzenia biurowe,
• systemy klimatyzacji i wentylacji stanowiące źródło szumu,
• ruch uliczny, syreny i inne dźwięki z zewnątrz.
Warto zauważyć, że każdy z tych dźwięków często nakłada się na inny, a w efekcie wzrasta ogólny poziom hałasu w przestrzeni biurowej. Wyeliminowanie tego zjawiska jest w zasadzie niemożliwe, jednak warto skutecznie ograniczyć jego skalę.
Ograniczenie hałasu w biurze poprzez tłumienie i blokowanie dźwięku
Zredukowanie hałasu w biurze poprzez tłumienie stanowi kluczowe rozwiązanie dla komfortu i efektywności pracy. Polega na wykorzystaniu materiałów wykończeniowych oraz elementów wyposażenia, które absorbują i neutralizują nadmiar dźwięków. Przykłady takich rozwiązań to miękkie, porowate powierzchnie, takie jak wykładziny, panele akustyczne czy sufity podwieszane z płyt mineralnych. Ograniczenie hałasu obejmuje zatrzymywanie dźwięku u źródła, zanim przedostanie się on do innych obszarów. Wykorzystując materiały dźwiękochłonne, bariery akustyczne oraz odpowiednie konstrukcje budynków możliwa jest skuteczna poprawa komfortu funkcjonowania w przestrzeniach biurowych.
Jak zmniejszyć hałas między stanowiskami w biurze?
Aby zmniejszyć hałas między stanowiskami w biurze, można zastosować kilka praktycznych rozwiązań, których połączenie poprawia komfort akustyczny.
Mobilne ścianki działowe
Jednym z najczęściej wykorzystywanych i skutecznych sposobów poprawy komfortu akustycznego pracowników są przegrody i ścianki biurowe. Umieszczone pomiędzy poszczególnymi stanowiskami skutecznie wygłuszają hałas. Wolnostojące przegrody biurowe od firmy Mikomax Smart Office to specjalnie zaprojektowane panele, pozwalające na wydzielenie przestrzeni dla poszczególnych pracowników. System mobilnych ścianek Soniq nie utrudnia komunikacji, dzięki możliwości łatwego przestawiania. Zamontowane w stopkach kółka sprawiają, że przegrody nie tylko redukują przenikanie hałasu między stanowiskami, ale także pozwalają na poprawę prywatności i reorganizację wnętrza w razie potrzeby. Dzięki opcji łączenia prostopadle lub szeregowo, można łatwo wydzielić z przestrzeni open space strefy o różnym charakterze.
Zadbaj o zieleń w biurze
Rośliny to doskonałe pochłaniacze dźwięku. Wielkolistne gatunki, takie jak paprocie, monstery, figi skrzypcowe, palmy, lilie pokojowe pochłaniają dźwięki, a dodatkowo oczyszczają powietrze. Rośliny wprowadzają do biura element natury, co może przyczynić się do poprawy samopoczucia pracowników, zwiększenia koncentracji i ogólnego poziomu produktywności. Stworzenie „zielonego" biura, może być więc skutecznym rozwiązaniem problemu hałasu, a jednocześnie przynieść wiele innych korzyści.
Odpowiednie miejsce dla głośnego sprzętu biurowego
Zmniejszenie hałasu między stanowiskami w biurze może wymagać kilku strategii, ale jednym z kluczowych elementów jest odpowiednie rozmieszczenie sprzętu biurowego. Drukarki, skanery, niszczarki do papieru i inne urządzenia mogą generować nieprzyjemne dźwięki, które przeszkadzają pracownikom w skupieniu. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w osobnym pomieszczeniu lub w jednym miejscu i oddzielenie od reszty biura za pomocą wysokich przegród, które będą skutecznie blokować hałas.
Wyposażenie biura i meble
Wyposażenie biura również odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu hałasu między stanowiskami pracy. Przede wszystkim wolnostojące przegrody biurowe są nieocenione w blokowaniu i tłumieniu dźwięków, zapewniając jednocześnie prywatność wizualną i akustyczną. Dzięki dostępności rozwiązań o niebanalnym designie, takich jak ścianki akustyczne typu drzewo, będą nie tylko pełnić funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Panele akustyczne i wykładziny podłogowe pomagają w absorpcji dźwięku, redukując echo. Dodatkowo, odpowiednio zaprojektowane i ustawione szafy czy regały mogą tworzyć naturalne bariery. Pomocne będzie także odpowiednie rozmieszczenie biurek i uwzględnienie w przestrzeni biurowej mebli soft seating. Miękkie kanapy, fotele, poduszki czy inne rozwiązania chłonną dźwięk, a dodatkowo wprowadzą odrobinę domowej atmosfery do firmy.
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji