Jak odpowiednio zmotywować pracowników?

Data dodania: 21 marca 2017
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Zespół pracowników
Motywacja pracownikow jest ważna w funkcjonowaniu firmy.

Czy wiesz, że aż 60% pracowników przyznaje, że jeżeli czują się zadowoleni z pracy, są bardziej wydajni, a ponad połowa jest bardziej skoncentrowana? Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown. Aby osiągnąć ten poziom zadowolenia, trzeba zadbać o odpowiednią motywację.

Motywacja pracowników jest naprawdę ważna, o czym nie trzeba chyba przekonywać żadnego pracodawcy. Z niezadowolonych podwładnych, którzy nie czują się odpowiednio docenieni, nie będzie żadnego pożytku. Na szczęście są liczne narzędzia motywacyjne bazujące głównie na benefitach pozapłacowych, które warto wdrożyć.

Karty i kupony podarunkowe

To najczęściej spotykane i najbardziej uniwersalne prezenty motywacyjne (i nie tylko!), po które sięgają pracodawcy. Karty i kupony oferowane np. przez Sodexo dają dostęp do atrakcyjnych ofert specjalnych i zniżek aż do 55%. Można je realizować w ponad 50 000 punktów sprzedaży w całej Polsce, zarówno w dużych, jak i w mniejszych miastach, dzięki czemu dają dużą swobodę wyboru benefitu, z którego pracownik chce skorzystać.

Zajęcia sportowe i kulturalne

Jednymi z popularniejszych narzędzi motywacyjnych są karty i karnety oferujące pracownikom stały dostęp do atrakcyjnych zajęć sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych – np. Sodexo Flexi Pass. Dzięki niej można płacić nawet o 50% mniej za bilety do kin i teatrów, kręgielnie, salony spa, wejścia do obiektów sportowych itd. Karty tej można używać wspólnie z bliskimi, a niewykorzystane środki przechodzą na kolejne miesiące.

Dbaj o zdrowie

Coraz więcej pracodawców dostrzega także potrzebę zadbania o zdrowie swoich pracowników. Ba, większość osób podczas podejmowania decyzji o podjęciu pracy najpierw upewnia się, że firma oferuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Pakiety, które najczęściej oferują pracodawcy, obejmują wizyty u ważniejszych specjalistów i dość szeroki zakres badań diagnostycznych.

Kolejnym narzędziem motywacyjnym, które cieszy się sporą popularnością, jest dofinansowywanie posiłków. Na przykład przedpłacone karty Lunch Pass dają swobodę wyboru miejsca, pory, a także rodzaju posiłku. Lunch Passy można realizować w ponad 1000 restauracji na terenie całego kraju. Po wyczerpaniu środków przeznaczonych przez pracodawcę pracownik może sam doładować kartę, dzięki czemu nadal ma dostęp do dodatkowych zniżek i rabatów.

Program motywacyjny

Najbardziej kompleksowym rozwiązaniem, które jednocześnie daje największą swobodę i możliwość personalizacji, jest intuicyjna platforma online Sodexo Select. Oferuje ona wiele świadczeń pozapłacowych, więc pracownicy sami mogą ułożyć swoje pakiety motywacyjne w ramach środków przyznanych przez pracodawcę. Wśród nagród do wyboru są nie tylko kupony i karty do m.in. Douglasa, W.Kruk, Vistuli, Empiku czy bony wartościowe, ale także dodatki o charakterze ogólnym, czyli np. pożyczka, zapomoga, dofinansowanie wczasów itp. Więcej informacji tutaj: http://sodexomotywacja.pl/blog/jak-wybrac-najlepsze-narzedzia-do-motywacji-pracownikow/.

Drugą z możliwości jest długofalowy program efektywności Sodexo Effect. Platforma ta pozwala nagradzać pracowników za osiągnięcia i efekty ich pracy. Poprzez rankingi, grywalizację czy quizy buduje się zdrową rywalizację, a nagrody, które można w ten sposób uzyskać, pozytywnie wpływają na motywację pracowników do wykonywania codziennych zadań.

Oczywiście to tylko kilka przykładów rozwiązań, które pomogą zwiększyć motywację pracowników. Ostateczny wybór zależy od profilu twojej firmy, liczby zatrudnianych osób oraz dostępnego budżetu. Na którekolwiek z rozwiązań się zdecydujesz, zrób to dobrze. Jeśli nie czujesz się na siłach, by wdrożyć takie narzędzia samodzielnie, skorzystaj z pomocy ekspertów. Stawką są przecież wyniki finansowe twojej firmy.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram