Jak można zarabiać na sporcie? Sport a biznes

Data dodania: 10 sierpnia 2022

Niewielka liczba profesjonalnych sportowców w Polsce może pozwolić sobie na utrzymanie tylko i wyłącznie za sprawą uprawiania swojej dyscypliny.

Spora większość musi łączyć to z dodatkową pracą, co dla wielu nie jest łatwe do pogodzenia. Ponadto warto się już wcześniej zastanawiać nad tym, co będzie po zakończeniu kariery, gdy przyjdzie do zarabiania na życie z innego źródła. Postaram się rzucić nieco światła na to zagadnienie i rozszerzyć naszą optykę.

Nieliczne sporty pozwalają na utrzymanie się

W grupie sportowców, którzy mogą utrzymać się w Polsce jedynie ze sportu umiejscowił bym przede wszystkim piłkarzy, siatkarzy i koszykarzy, którzy grają w najwyższych klasach rozgrywkowych. Jest to naturalnie związane z największą medialnością tych właśnie dyscyplin sportowych. Mało który profesjonalny piłkarz, czy siatkarz decyduje się na rozwijanie i planowanie biznesu równolegle z prowadzeniem swojej kariery, co również jest absolutnie zrozumiałe. Uprawianie sportu na najwyższym poziomie wiąże się z ogromnym obciążeniem psychicznym i presją, jaką narzucają kibice.

Mając jednak taką możliwość, warto już w trakcie kariery sportowej planować życie po jej zakończeniu. Co mogę robić, czym się zajmować, z czego zarabiać. Najlepsi sportowcy na świecie już w młodym wieku decydują się na inwestowanie i rozwijanie różnych biznesów. Znakomitym tego przykładem jest jeden ze stoperów FC Barcelony. Wielu profesjonalnych zawodników po zakończeniu karier zabiera się za trenowanie. Kto jak nie oni posiadają niezbędną ku temu wiedzę.

Nie każdy musi jednak posiadać zmysł godny wytrawnego taktyka i poświęcać się trenowaniu innych. Zawodów związanych ściśle ze sportem jest wiele. Warto w tym gronie wymienić chociażby skautów, działaczy klubowych, specjalistów ds. marketingu itp. Typów takich zawodów jest naprawdę wiele. A jeśli interesują was inne typy i najlepsi bukmacherzy, zdecydowanie powinniście zajrzeć na naszą stronę.

Rozwiń własny biznes związany ze sportem

Istnieje mnóstwo gałęzi biznesów, które są związane ściśle z branżą sportową. Warto na pierwszym miejscu wymienić tu chociażby sklepy oferujące sprzęt i akcesoria sportowe. Sport generuje mnóstwo przychodu nie tylko zawodnikom i ich bezpośredniemu otoczeniu. To także źródło dochodów dla licznych przedsiębiorców. Być może interesuje Was jeden z innych obszarów, jak branża fitness, nagłośnienie i obsługa imprez sportowych, lub prowadzenie centrów treningowych.

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się sieciowe siłownie, na których potrzeba wykwalifikowanych trenerów personalnych. Osoby, które część życia spędziły aktywnie uprawiając sport nie powinny mieć problemu z ukończeniem niezbędnych kursów i wyrobieniem sobie licencji trenera personalnego. Wówczas możemy założyć własną działalność biznesową, zainwestować swój czas w rozwinięcie social mediów i starać się pozyskiwać nowych klientów.

Bukmacherka to jedno z ryzykownych rozwiązań

Nie potrzebujemy żadnych kursów, wkładu finansowego, czy ogromnych pokładów czasu, by spróbować swoich sił w bukmacherce. Wystarczy jedynie założenie konta u jednego z interesujących nas bukmacherów i spróbowanie swoich sił w obstawianiu meczów i wydarzeń sportowych. Jest to jednak zajęcie obarczone sporym ryzykiem, a zarobek nigdy nie jest gwarantowany.

Istnieją spore grupy graczy z całego świata, którzy utrzymują się praktycznie z zakładów bukmacherskich i doradztwa w tym zakresie dla innych. Żeby zarabiać w ten sposób pieniądze potrzeba na pewno sporej wiedzy sportowej, samoświadomości i przede wszystkim czasu na research i analizowanie różnych możliwych scenariuszy.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design