JAB Holdings przejmuje Pret A Manger

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Po nawiązaniu przez Nestle współpracy ze Starbucksem na kawowym rynku w Europie kolejne zmiany. Tym razem siły łączy brytyjska sieć kawiarni z niemieckim funduszem inwestycyjnym.

Fundusz JAB Holding z siedzibą w Luksemburgu przejął pod koniec maja sieć kawiarni Pret a Manger za 2 mld. dolarów. W sumę wliczone są długi firmy. Co ciekawe, po przejęciu każdy z 12 tys. pracowników kawiarni dostanie bonus w wysokości tysiąca funtów. Pierwszy lokal Pret A Manger został założony 32 lata temu, a założyciele do tej pory wciąż mieli udziały. Firma specjalizuje się w organicznej kawie i przekąskach z wyższej półki. W swojej historii powiększyła sieć z jednej londyńskiej kawiarni do 530. punktów m.in. z USA, Dubaju, Chinach czy Francji. Większość lokali jest jednak w Wielkiej Brytanii.

Kolejne ruchy na rynku kawy

JAB Holding ma już w portfolio m.in. amerykańskie cukiernie Krispy Kreme, producenta kawy Peet's Coffe czy sieć franczyzową Caribou Coffee. Firma jest w rękach potomków założyciela, niemieckiego chemika Johanna Adama Benckisera. Financial Times wyliczył, że czterech udziałowców, w których rękach jest firma, ma majątek o łącznej wartości ok. 16 mld. dolarów, co czyni ich jedną z najbogatszych rodzin w Europie. Członkowie klanu pozostają jednak w cieniu, nie pojawiają się w mediach i nie zarządzają na co dzień firmą.

To kolejne ruchy na rynku kawiarni po tym, jak Nestle podpisało ze Starbucksem umowę na dystrybucję jego produktów do sklepów na całym świecie. Miesiąc wcześniej ze spółki Whitbread dało się słyszeć sygnały, że w ciągu dwóch lat podzieli ona swoją sieć kawiarni Costa Coffee.  Pojawiły się spekulacje, że wśród zainteresowanych kupnem może być JAB.

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram