InPost wdroży nowe usługi – elektroniczne

Autor: Redakcja
Data dodania: 15 lutego 2010
Kategoria:

InpostRynek tradycyjnych przesyłek skurczy się w tym roku w Polsce o 5-8 procent – prognozuje firma. Nowych klientów mogą napędzić przede wszystkim usługi niestandardowe. Jakie?

- Wśród nowych usług planowanych przez InPost znajdą się m.in. awizomaty. InPost Finance zaoferuje natomiast w 2010 roku swoim klientom płatności SMS-owe i e-faktury. Usługa opłacania rachunków za pośrednictwem SMS będzie najszybszym i najnowocześniejszym sposobem regulowania płatności na polskim rynku – zapowiada Rafał Brzoska, prezes InPost.

Nowe propozycje dla firm i e-sklepów

Ponadto InPost tworzy wspólnie z krakowską firmą outsourcingową Fibra-Hallo.pl pion biznesowy w ramach nowatorskiego projektu poczty hybrydowej, który będzie przygotowywał i doręczał dokumenty takie jak: rachunki, faktury czy korespondencja firmowa. Poczta hybrydowa łączy funkcjonalność poczty elektronicznej i cechy tradycyjnych usług pocztowych i poligraficznych. - Nadawca korespondencji przesyła elektroniczną wersję wiadomości do serwera Fibra-Hallo.pl, który kompleksowo obsługuje proces jej przesłania do adresata: drukuje, kopertuje i przekazuje przesyłki do doręczenia firmie InPost w miejscu najbliższym danemu adresatowi. Poczta hybrydowa umożliwia przeniesienie całego procesu związanego z nadawaniem korespondencji – włącznie z dostarczeniem odbiorcy końcowemu – na podmioty zewnętrzne – wyjaśnia Rafał Brzoska.

InPost umacnia też swoją pozycję w sektorze handlu internetowego dzięki usłudze Paczkomaty 24/7, która wystartowała w 2009 r. Korzysta z niej już ok. 40 tys. klientów, a wkrótce ta liczba znacząco wzrośnie. Do projektu Paczkomaty 24/7 przyłaczyły się bowiem właśnie kolejne platformy sprzedażowe eTradePRO oraz KQS.store, które łącznie skupiają ponad 1000 e-sklepów. InPost zamierza też zwiększać liczbę Paczkomatów i dzięki nim dostarczyć w 2010 roku 2,5-3 mln przesyłek. Zgodnie z przyjętą strategią, udział usług niestandardowych (w tym elektronicznych) w przychodach spółki będzie stanowić co najmniej 30 proc.

Rynek w dół

Prezes Brzoska zauważa jednocześnie, że rynek tradycyjnych usług pocztowych systematycznie się kurczy, dlatego ważne jest, by odpowiednio wcześnie podjąć działania mające na celu dopasowanie strategii produktowej do aktualnych warunków rynkowych. - Z systematycznie prowadzonych analiz wynika, że sektor korespondencji tradycyjnej w Europie i na świecie kurczy się wraz z rozwojem komunikacji elektronicznej. Zagraniczni operatorzy pocztowi odnotowują spadek wolumenu doręczanych listów, w tym zwłaszcza przesyłek reklamowych, nawet o 10 proc. Tendencja ta nie ominie również Polski, w której rynek pocztowy może się skurczyć w 2010 roku o 5-8 proc. - mówi Rafał Brzoska.

Polski rynek usług pocztowych jest wart jest obecnie ok. 6,5 - 7 mld zł. InPost pod względem obrotów i liczby doręczanych listów obsługuje około 3 proc. rynku i prognozuje zwiększenie udziału do 12 proc. do końca 2010 roku. Celem strategicznym spółki jest posiadanie 15-18 proc. udziałów w 2012 roku.

InPost działa w oparciu o sieć punktów franczyzowych. Swoim franczyzobiorcom zapewnia szkolenia w zakresie sprzedaży, licencjonowane oprogramowanie do prowadzenia usług finansowych oraz bieżące doradztwo w sprawach dotyczących oferty firmy oraz programów realizowanych przez spółkę (np. programy lojalnościowe). Drugim operatorem pocztowym, obok InPostu, który rozwija się poprzez franczyzę, jest PAF.

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy
Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram