Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 24 październik 2016
Branża finansowa jest dla każdego.

Foto: Cezary Pułka, dyrektor oddziału Leasing Experts w Tomaszowie Mazowieckim

Cezary Pułka, dyrektor oddziału Leasing Experts w Tomaszowie Mazowieckim zanim rozpoczął działalność pod tą marką działał w branży handlowej w segmencie B2B. Firmę na licencji uruchomił w 2012 roku i jest żywym dowodem na to, że ta branża jest otwarta również dla przedsiębiorców bez doświadczenia w sektorze finansowym.

Jak wyglądały początki współpracy z Leasing Experts?

Choć w momencie, kiedy wstępowałem do tej sieci, oddziałów nie było zbyt wiele a sama firma była jeszcze na początku rozwoju we franczyzie, to już mogłem skorzystać z doświadczenia centrali oraz innych franczyzobiorców. Podjąłem decyzję o współpracy z całkiem konkretnych powodów, które pozwoliły mi od samego początku zajmować się sprzedażą nie tracąc czasu na budowanie strony internetowej, przygotowanie metod sprzedaży i zdobywania informacji o procesach i procedurach firm, z którymi realizuje transakcje.

Znaczenie także miały dodatkowe, unikalne narzędzia wspomagające sprzedaż, o których wypada mi wspomnieć. Zaliczę do nich kalkulatory, konwertery, system zarządzania relacjami z klientami, intranet, dostęp do KRD itp. Po wstępnym szkoleniu, które do tej pory jest obowiązkowe dla nowych franczyzobiorców mogłem zająć się już działaniami koniecznymi do stworzenia własnego oddziału i realizacją sprzedaży.

Dodatkowo, do podjęcia współpracy z tą firma przekonało mnie całe spektrum usług finansowych, do których miałem od pierwszego dnia dostęp. Z perspektywy czasu zauważam również, że nie mniejszą wartością jest także standaryzacja postępowania i zasady etyki dotyczące wszystkich kontrahentów i oddziałów wewnątrz sieci.

Jakiego rodzaju szkolenia oferuje franczyzodawca i jak długo one trwają?

Po pierwsze, szkolenie wstępne. Ponadto, średnio raz w kwartale organizowane są szkolenia trwające trzy dni. Składają się na nie szkolenia sprzedażowe, prezentacje systemów transakcyjnych firm, omawiane są także nowe pomysły i projekty, które są wdrażane każdego roku. Szkolenia prowadzone są przez trenerów lub pracowników spółek leasingowych i banków. Organizowane są także regionalne szkolenia przez naszych partnerów (firmy leasingowe, banki, firmy faktoringowe ) na które jesteśmy zapraszani jako kluczowi partnerzy.

Porównywał Pan tę ofertę franczyzy z innymi?

Oczywiście, że decyzję podjąłem całkiem świadomie i brałem pod uwagę również sieci z innych branż, jednak w momencie wyboru nie było konkurencyjnej oferty ze strony innych franczyzodawców.

Leasing- Experts oferował nie tylko innowacyjne rozwiązanie w branży usług finansowych na zasadach sieci franczyzowej, to jeszcze kapitał konieczny do przystąpienia do sieci był bardzo niski w porównaniu z innymi franczyzami w różnych branżach. Nie było też i do tej pory nie ma - w porównaniu z innymi sieciami - konieczności utrzymywania kosztownych lokali we skazanych lokalizacjach wyposażanych najczęściej w z góry narzucane wyposażenie.

Atutem też była niska miesięczna opłata franczyzowa i brak nacisków na sprzedaż i deklarowanych planów. Niewielkie koszty własne nie generują stresu w pierwszych chwilach po otwarciu placówki.

Ile pieniędzy przeznaczył Pan na rozpoczęcie działalności pod tym logo?

Co do kosztów, które poniosłem na samo otwarcie, ale i na utrzymanie oddziału przez pierwsze miesiące to oszacuję je na około 25 tys. zł. W tym jednak czasie realizowałem już sprzedaż, wiec część inwestycji finansowana była z bieżącej działalności.

Czy Pana firma jest już na poziomie generowania zysków?

Na generowanie zysków nie musiałem aż tak długo pracować. Więc oczywiście, moja sytuacja jest na tyle stabilna, bym nie musiał martwić się o przyszłe miesiące.

Ilu stałych klientów trzeba mieć, by ten biznes był rentowny?

Trudno odpowiedzieć na takie pytanie zwłaszcza, że u sporej części moich klientów potrzeba finansowania pojawia się sporadycznie lub raz na kilka lat. Oczywiście utrzymuje długoterminowe relacje z klientami, ale nie znaczy to, że tylko dla nich pracuję. Jak w każdej działalności nowy klient, pozyskany różnymi sposobami jest bardzo mile widziany. Bazę klientów na pewno będę starał się powiększać i nie będę tylko się skupiał na już istniejących.

W tym biznesie liczy się m.in to, czy firma ma ciągłość zleceń. Jakie ma Pan sposoby na pozyskanie nowych klientów?

Jest to sprawa kluczowa i jest bardzo wiele metod na ich pozyskanie. Oczywiście działania bezpośrednie, reklamy w internecie ale też reklamy zewnętrzne przynoszą efekty. Nie do przecenienia jednak są klienci z polecenia. Również na tą już chwilę dysponuję siatką sprawdzonych pośredników z różnych branż, którzy pomagają mi w pozyskiwaniu nowych klientów. W szczegóły nie będę się jednak wdawał, bo trochę to jak zdradzanie tajemnicy handlowej i nie tylko mojej osobistej, ale raczej już całej sieci a do tego upoważniony nie jestem ( uśmiech ).

Jakie usługi leasingowe są najbardziej popularne w Polsce?

W Polsce, podobnie jednak jak i w innych krajach najpopularniejszą usługą jest leasing operacyjny a najczęściej finansowanymi przedmiotami są środki transportu. Dzieje się tak dlatego, że sama usługa jest tania i niesie dla firm dodatkowe korzyści a auto w firmie, jak i życiu prywatnym jest teraz czymś oczywistym.

Na pewno jednak czymś się różnimy...

Realia prowadzenia działalności w innych krajach nie różnią od sytuacji w Polsce, więc nie ma tu zasadniczych różnic. Jest jednak usługa, która w Polsce nie zyskała popularności w porównaniu z krajami UE, jest nią leasing konsumencki. Dodatkowo, w innych krajach dużo większą popularnością cieszy się wynajem długoterminowy, ale i on w Polsce zyskuje na popularności z każdym rokiem.

Jakie transakcje przynoszą największy zysk?

Wysokość wynagrodzenia z pojedynczej transakcji nie tworzy całego portfela, choć można posłużyć się stwierdzeniem, że atrakcyjność wynagrodzenia jest wprost proporcjonalna do wartości leasingowanego przedmiotu. Sukces to nie sprzedanie usługi, ale doradzanie i dopasowanie do jego możliwości i potrzeb.

W moim przypadku nie liczę na mnogość lukratywnych transakcji i specjalnie nie uganiam się za nimi, choć czasem zdarza mi się je realizować. Uważam, że więcej potrzeb występuję wśród mniejszych firm, które nie mają potrzeb finansowania bardzo drogich przedmiotów.

Jak Pan ocenia obecną sytuację gospodarczą z punktu widzenia uruchomienia własnej firmy?

Nie jestem ekspertem, zajmującym się globalnie gospodarką, ale widzę coraz większe potrzeby w małych i średnich firmach oraz chęć ich rozwoju. Zauważam także znaczący przyrost powstawania małych firm co dobrze wróży na przyszłość. Założenie własnej firmy wiąże się rzecz jasna z ryzykiem, ale przy odpowiednim przygotowaniu i dobrym pomyśle minimalizujemy ryzyko niepowodzenia. Pomysł może oczywiście zaczerpnąć z sieci franczyzowych i moim zdaniem rozsądnie jest skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które one oferują.

Czy osoba bez doświadczenia w branży usług pośrednictwa finansowego ma szansę na powodzenie w zarządzaniu własnym biurem w sieci Leasing Experts?

Doświadczenie w tej branży nie jest ani wymagane, ani gwarantem osiągnięcia sukcesu. Jestem tego żywym dowodem. Moim zdaniem, zaletą w tej branży jest chęć nauki i ciągłe pogłębianie wiedzy. Najważniejszym jednak czynnikiem jest umiejętność rozmowy z klientami próbując zrozumieć ich potrzeby.

Gdyby nie franczyza Leasing Experts czym Pan zajmował by się teraz?

Wstąpienie do sieci Leasing Experts nie było w moim przypadku koniecznością, ale raczej chęcią zmian i jeśli w tamtym momencie nie zdecydował bym się na tą zmianę to możliwe, że kontynuował bym poprzednie zajęcie do czasu znalezienia kolejnej szansy na zmianę. Na szczęście podjąłem tę decyzję, której nie żałuję.

Rozmawiała Irina Nowochatko-Kowalczyk

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Im się udało
Autor: / Kwiecień 14, 2020
Im się udało
Autor: / Czerwiec 17, 2020
Im się udało
Autor: / Kwiecień 2, 2020

A może te Cię zaciekawią

Aktualności
Aktualności
Autor: / Kwiecień 27, 2020
Aktualności


Konsultacje online

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą