Franczyza w Polsce

Prezentacje franczyz

Foto: Małgorzata Lepianka i Mariusz Jakubiak

We are commited to provide http://eurobp.com/?kanawha-county-library-homework-help from the best writers of Australia in this subject. Top quality work, no plagiarism and on-time delivery! Każdy, kto marzy o własnej restauracji musi pokonać dwa najtrudniejsze etapy. Pierwszy, to zderzenie z urzędami, prawem i całą dokumentacją, którą trzeba zdobyć. Drugi, to budowa zespołu, kiedy z tysiąca nadesłanych CV trzeba wybrać właściwych kandydatów - mówi Małgorzata Lepianka, która wraz z Mariuszem Jakubiakiem prowadzi restaurację 7 Street – Bar & Grill w Warszawie.

Genuine essay writing website, essay write service, click | Complete set of services for students of all levels including academic writing Dlaczego zdecydowała się Pani na działalność pod logiem 7 Street? 

Nie ukrywam, że poświęciłam bardzo dużo czasu na znalezienie tej właściwej marki. Byłam na wielu spotkaniach, widziałam wiele konceptów, wiele programów strategicznych, misji. To, co zadecydowało o tym, że wybraliśmy tę markę to spójność. Na pierwszym spotkaniu z właścicielem sieci zobaczyliśmy człowieka, który jest pełen energii. Ma sprecyzowaną wizję całej działalności, żyje tym projektem i jest to jego biznes od początku do końca. Zaraził nas tą energią. Od tego dnia wiedziałam, że znalazłam koncept, który i mi odpowiada. Dziś mogę powiedzieć, że z wielką przyjemnością, zaangażowaniem i determinacją prowadzę restaurację pod logiem 7 Street.

Ghostwriter Notes App Store Service. We have the best expert writers to complete a chapter for your thesis or a whole dissertation. Writing, Editing Skąd dowiedzieliście się o tym koncepcie?

Bardzo długo szukaliśmy pomysłu na swój biznes, od początku jednak wiedzieliśmy że ma to być restauracja. Wnikliwie badaliśmy rynek, czytaliśmy wiele opracowań planów marketingowych różnych konceptów. Zaglądając do pism branżowych natknęliśmy się na ofertę współpracy pod logiem 7 Street.

7 Street – Bar & Grill w Warszawie

follow site. Ranked #1 by 10,000 plus clients; for 25 years our certified resume writers have been developing compelling resumes, cover letters Jak długo działacie pod tą marką?

Z  firmą 7 Street mamy przyjemność współpracować od prawie 2 lat. W tym  miejscu powinnam podziękować właścicielowi sieci za pomoc w doborze odpowiedniej lokalizacji. Nie raz studził nasz zachwyt mówiąc: „To nie to, jeszcze nie to”. Bardzo dużo czasu zajęło mam znalezienie właśnie tego lokalu. Mieliśmy setki propozycji (różne lokalizacje, metraże, stany techniczne lokali), ale ciągle nie był to ten „jedyny lokal”. Gdy wiosną ubiegłego roku zobaczyliśmy lokal przy Świętokrzyskiej 30, jeszcze ogrodzony przez budowę metra jednym głosem stwierdziliśmy - to jest to miejsce, tu będzie nasza restauracja 7 Street.

We offer you go site along with the preparation of speeches, assignments, projects, written term papers and much more. We employ Gotuje Pani w domu?

Teraz czy przed otwarciem restauracji? To bardzo istotne. Przed otwarciem restauracji razem z moim partnerem bardzo często gotowaliśmy, korzystając z przepisów kuchni całego świata. Bardzo lubimy eksperymentować z nowymi smakami i przez kuchnie, poznawać różnorodność kultur. Obecnie stołujemy się w naszej restauracji. Domowe gotowanie chwilowo zostało sprowadzone do przygotowania śniadań, które czasem mamy możliwość zjeść razem. 

With the increase in internet usage in the world growing by 56.2% in the last decade, it has given many different here the chance to market Czy to jest pierwszy biznes?

To nie jest mój pierwszy biznes. Od wielu lat współpracuje z firmą Redan prowadząc jeden z warszawskich salonów Top Secret. Satysfakcję, doświadczenie oraz sukces finansowy, jaki zyskuję przez tę współpracę pozwala mi na realizacje swoich marzeń.

Basic Business Plan Outline Template - Receive an A+ aid even for the hardest assignments. put out a little time and money to get the dissertation you could not even Ile czasu trwało przygotowanie do uruchomienia restauracji?

To bardzo złożony proces, w którym trzeba uzbroić się w cierpliwość posiadając jednocześnie ogromną charyzmę i konsekwencje. W czerwcu 2014 roku otrzymaliśmy umowę najmu lokalu. Z różnych przyczyn czasem całkowicie od nas niezależnych restaurację udało otworzyć się na początku grudnia. 

Quality http://www.scientificgroup.com/?smoking-persuasive-essays are needed to service entrepreneurs in the areas local to Tallahassee, Fl., Gainesville, Fl., and Pensacola, Fl. Benefits Po jakim okresie restauracja zaczęła generować zysk?

Pierwsza satysfakcja z włożonej pracy zaczęła pojawiać się po trzech miesiącach działalności. Początek był bardzo trudny, ale teraz widzimy, że nabiera to rozpędu i co ważne, mamy już obrany właściwy kierunek. Nadal pracujemy bardzo mocno nad pozyskaniem nowych gości, utrzymaniem wysokiego standardu obsługi i jakości.

You want to buy research papers online? Our tips and comparative reviews will help you hire the go to link. Jaką funkcję pełni Pani w swoim lokalu, ile osób jest tu zatrudnionych?

Obowiązków, zadań i to szczególnie w pierwszej fazie działania restauracji jest naprawdę dużo. Dlatego od początku działalności mamy podział - ja zajmuję się sprawami związanymi z wszelkimi kontaktami urzędowymi. Na mojej głowie jest również załatwianie materiałów marketingowych: ulotki, plakaty oraz wszystkie elementy, jakie pojawiają się w wystroju restauracji. Mój partner zajmuje się sprawami związanymi z finansami: rozliczanie zamówień, płatności. Oczywiście jeśli jest taka potrzeba, to oboje jesteśmy w stanie pracować na każdym ze stanowisk: bar, sala, kuchnia. O pracę załogi, a w szczególności dbałość o nienaganną obsługę dba nasz menager. Mimo że, obecnie nasza obsada to 4 kucharzy oraz 6 kelnerów, to praca wśród gości sprawia nam ogromną radość i satysfakcje.

http://imatra.com.br/?ap-lit-poetry-essay-help Czy myśli Pani o uruchomieniu kolejnej restauracji?

Może to zabrzmi trochę jak szaleństwo, ale tak. Już jeżdżąc w różne części Warszawy przyglądamy się, obserwujemy. Wszystko pod kątem nowego lokalu, jesteśmy bardzo konsekwentni w swoich działaniach, i dlatego jestem pewna, że drugi lokal będzie. 

Co jest najtrudniejsze w pracy restauratora?

Jednym z najtrudniejszych zadań jest budowa zespołu. Osoby pracujące w tej branży powinny rozumieć dlaczego w gastronomi mamy gościa a nie klienta. Jak ważne jest, aby każde danie wychodzące z kuchni było serwowane na wysokim poziomie, aby praca była pasją, a przyrządzanie dań wychodziło z serca. A zadowolenie gościa było największą satysfakcją. Budowa zespołu to bardzo trudne zadanie.

Rozmawiała Irina Nowochatko-Kowalczyk

Pin It
Oceń: 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Najnowsze franczyzy

Szkolenia

DLA FRANCZYZODAWCÓW

ZARZĄDZANIE SIECIĄ FRANCZYZOWĄ - 25.09.2018

ROZWÓJ FIRMY POPRZEZ FRANCZYZĘ - 18.09.2018

DLA KANDYDATÓW NA FRANCZYZOBIORCÓW

FRANCZYZA - SPOSÓB NA WŁASNY BIZNES - 27.09.2018

SONDA - MIEJ WŁASNE ZDANIE!

Jakie pytanie jako pierwsze zadałbyś franczyzodawcy podczas rozmowy na temat przystąpienia do sieci?

Jaka jest całkowita kwota inwestycji franczyzobiorcy? - 48.6%
Ile wynosi okres zwrotu z inwestycji? - 27%
Jakie są kary wynikające z umowy franczyzy? - 12.2%
Jakie know-how oferuje franczyzodawca? - 12.2%