Im się udało: Warto pokonywać przeciwności

Autor: Redakcja
Data dodania: 4 maja 2010
Kategoria:
dbwina_-_logoLiczyła na dotacje unijne, ale ich nie otrzymała. Lokal był już niemal gotowy do otwarcia, ale sanepid go nie zaakceptował. Mimo tych trudności Joanna Klamka wraz z mężem zrealizowała swoje plany i otworzyła sklep dobrewina.pl.

– Główną wadą tej działalności są sztywne godziny pracy i generalnie brak czasu. Nie mam czegoś takiego jak długi weekend, nie mogę sobie pozwolić na wolne przed Świętami, żeby zrobić porządki, bo wtedy jest najwięcej klientów. Największą zaletą jest natomiast niezależność finansowa i ten komfort psychiczny, że pracuje się tylko dla siebie, że jest się swoim własnym szefem – mówi w rozmowie z portalem FranczyzawPolsce.pl Joanna Klamka, która od listopda 2006 roku prowadzi wraz z mężem sklep dobrewina.pl w Krakowie. To właśnie pasja Pana Michała, który od dawna interesował się winami, zainspirowała ich do wejścia w ten biznes.

Na początku nie obyło się jednak bez trudności. – Największych problemów przysporzył nam sanepid, który nie chciał zaakceptować naszego lokalu. Jednym z problemów było to, że okazał się on o ok. 10 cm za niski. Musieliśmy więc wykuwać posadzkę, żeby spełnić normy, co wygenerowało dodatkowe koszty i przesunęło otwarcie w czasie – wspomina Joanna Klamka.

Adaptacja lokalu została sfinansowana ze środków własnych oraz pożyczonych od rodziny, choć Pani Joanna liczyła też na wsparcie z funduszy unijnych. Zapisała się bowiem na kurs dla przyszłych przedsiębiorców na Uniwersytecie Jagiellońskim, po którym mogła się starać o takie dofinansowanie. Niestety jej wniosek został odrzucony. Nieocenionym wsparciem okazał się natomiast franczyzodawca. – Otrzymaliśmy pomoc od sieci w postaci kredytu 0% na zakup wina, którego spłata była rozłożona na 10 miesięcy. Szczerze mówiąc, był to dla nas bardzo ważny czynnik, który ostatecznie nas przekonał do tej inwestycji. Bowiem nie mieliśmy na starcie takiej ilości pieniędzy, by zapłacić z góry za pełne zatowarowanie – opowiada Joanna Klamka.

Przeczytaj cały wywiad.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram