Im się udało: Od listonosza do właściciela oddziału poczty

Autor: Redakcja
Data dodania: 1 marca 2010
Kategoria:

inpost_zdj3Maciej Broniarek prowadzi od 3 lat oddział pocztowy InPost, a od ponad pół roku punkt InPost Finanse. Z poczynionych inwestycji wyciągnął kilka ważnych wniosków, cennych dla przedsiębiorców nie tylko z jego branży.

- Z mojej pierwszej inwestycji wyniosłem bardzo ważną nauczkę – nie ma sensu na samym początku prowadzenia firmy kupno nowego sprzętu komputerowego czy nowych mebli. Koszty takich elementów potrafią być nieprawdopodobnie wysokie. Tymczasem sprzęt poleasingowy czy meble z komisu bądź od tańszych dostawców sprawdzają się znakomicie – mówi portalowi FranczyzawPolsce.pl Maciej Broniarek, franczyzobiorca InPostu.

Jego pierwszą inwestycją był oddział pocztowy w Krakowie. Na początku wynajmował niewielki lokal o powierzchni niespełna 100 mkw. - W związku z systematycznym rozwojem InPost oraz rosnącą liczba przesyłek do doręczenia musieliśmy zmieniać lokalizację. Dziś zajmujemy już ok. 360 mkw. - mówi.

Oddział pocztowy to kosztowna inwestycja,  do tego wymagająca ciągłego dostosowywania się do aktualnych realiów. - Trzeba dobrze skalkulować wszystkie czynniki biznesowe – nakłady będą zależały od wielkości placówki oraz liczby pracowników, których trzeba zatrudnić, a to z kolei wylicza się na podstawie wolumenu przesyłek, jakich możemy się spodziewać. Trzeba się liczyć z tym, że taki oddział nie przynosi dochodów od razu. Mój oddział stał się rentowny po mniej więcej pół roku – mówi Maciej Broniarek.

Z dużo mniejszymi trudnościami wiąże się uruchomienie InPost Finanse. Wystarczy na to ok. 5-6 tys. zł plus pieniądze potrzebne na zapłatę pierwszego czynszu i wypłaty dla pracowników. Kluczowym czynnikiem sukcesu jest w tym przypadku lokalizacja. Punkt należący do Macieja Broniarka mieści się w krakowskim Centrum Handlowym Krokus.

- Centrum handlowe to bardzo atrakcyjna lokalizacja, jeśli się chce świadczyć usługi dla klienta masowego. Zawsze więc warto podjąć negocjacje w tej sprawie. Na punkt InPost Finanse nie jest potrzebna duża powierzchnia – wystarczy stoisko ok. 4-5 mkw., co powoduje też, że czynsz nie jest aż tak wysoki – radzi.

Przeczytaj cały wywiad.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy
Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram