Im się udało: Blisko 20 lat zgranej współpracy

Autor: Redakcja
Data dodania: 15 listopada 2010
Kategoria:
hamburgerWitolda Hajduka można z pewnością uznać za jednego z najdłużej działających polskich franczyzobiorców. Prowadzi bary Mr Hamburger od 1991 roku. Czego dowiedział się w tym czasie o sieci i branży gastronomicznej?

– Założyciele Mr Hamburgera byli moimi przyjaciółmi. Ich koncept się przyjął, a w czasie nieformalnych spotkań powstał pomysł, aby powielić ten sukces. Oczywiście wówczas nie było mowy o franczyzie, wszystko opierało się głównie na ustnych ustaleniach. Dopiero później, po kilku latach, gdy w Polsce zaczęły rozwijać się systemy franczyzowe, sformalizowaliśmy nasze wzajemne zależności – zdradza kulisy przystąpienia do sieci Witold Hajduk, który obecnie prowadzi 5 barów Mr Hamburger.

Pomimo tego, że przez te 19 lat zdarzały mu się zarówno inwestycje wstrzelone w dziesiątkę, jak i te całkiem chybione, bardzo chwali sobie współpracę, wspracie, jakie otrzymuje oraz partnerskie traktowanie, bez którego nie udałoby się pogodzić przyjaźni i biznesu przez tyle lat. Czas ten niewątpliwie posłużył mu także do zdobycia ogromnego doświadczenia w gastronomii.

– Podstawą sukcesu w tej branży jest lokalizacja, która zapewnia duży przepływ potencjalnych klientów. Zdarza się jednak, że atrakcyjność poszczególnych lokalizacji zmienia się i miejsca dawniej uczęszczane przez tłumy dziś są już dużo rzadziej odwiedzane. Trzeba się więc liczyć z tym, że wieloletnia działalność w branży gastronomicznej wiąże się z nieustannym poszukiwaniem lepszych lokalizacji i eliminowaniem tych, które tracą na atrakcyjności – wyjaśnia.

Co więcej, nigdy nie można mieć 100-procentowej pewności, że wybrana lokalizacja będzie odpowiednia. Pomimo spełnienia wszystkich parametrów, sprzedaż może być niesatysfakcjonująca, o czym Witold Hajduk także miał okazję przekonać się na własnej skórze. Nietrafione inwestycje jednak go nie zrażały.

– Większość inwestycji w przypadku gastronomii stanowi sprzęt i wyposażenie lokalu, które przecież można przenieść w inne miejsce i w nim spróbować prowadzić działalność. W ostateczności, jeśli ktoś nie chce się już tym zajmować, może sprzedać te elementy i w ten sposób odzyskać przynajmniej część pieniędzy – mówi.

Największą bolączką Pana Witolda jest obecnie kryzys, który bardzo negatywnie odbił się na przychodach wszystkich punktów. – Dlatego uważam, że obecnie nie jest najlepszy moment na inwestowanie w gastronomię. Chyba że komuś trafia się okazja – dobrze położony lokal obarczony niedużymi kosztami. Z takiej okazji na pewno warto skorzystać – posumowuje.

Przeczytaj cały wywiad.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów
Data dodania: 4 sierpnia 2022
Fit Cake robi swoje
Data dodania: 2 sierpnia 2022
BRICOMARCHÉ z nową marką własną
Data dodania: 1 sierpnia 2022
Duże zainteresowanie franczyzą Auto Gamma

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram