Ile zarabiają franczyzobiorcy we Francji?

Autor: Redakcja
Data dodania: 18 marca 2010
Kategoria:
Paris_-_Eiffel_TowerKryzys nie wpłynął negatywnie na rozwój franczyzy nad Sekwaną. Wręcz przeciwnie, dużo więcej firm zdecydowało się na tę formę ekspansji. Liczba franczyzobiorców także się zwiększyła, choć ich średni dochód netto lekko spadł.

Wczoraj zakończyły się największe europejskie targi franczyzowe, które odbywają się w Paryżu. Franczyza rozwija się we Francji od 40 lat, a same targi liczą sobie już 29 edycji. Co udało się osiągnąć francuskim franczyzodawcom i franczyzobiorcom na przestrzeni tych lat i jak poradzili sobie z kryzysem?

- W 2009 roku powstało 130 nowych sieci franczyzowych, liczba franczyzobiorców zwiększyła się zaś o 2500, a każdy z nich zatrudnia średnio 6 osób. Jest więc jasne, że franczyza pozostaje atrakcyjnym sektorem z punktu widzenia rozwoju firm i tworzenia miejsc pracy – mówi Guy Gras, szef Francuskiej Organizacji Franczyzowej.

Liczba konceptów rozwijanych we Francji poprzez franczyzę wynosi obecnie 1369, co jest imponującym wynikiem w porówaniu z polskimi 500. Ubiegły rok wyjątkowo sprzyjał wykluwaniu się nowych systemów franczyzowych – ich liczba we Francji wzrosła o 11 proc, co jest najlepszym wynikiem w ciągu ostatnich trzech lat. Liczba franczyzobiorców nie rosła tak dynamicznie, ale 5 proc. także można uznać za dobry wynik, zwłaszcza, że w sumie jest ich już 51 tys. 619.

- Profil przeciętnego franczyzobiorcy w 2009 r. pozostał podobny do tego, jaki mogliśmy zaobserwować w 2008 roku. Co prawda, franczyzobiorcy zostali dotnięci przez spowolnienie gospodarcze, ale nie poważnie. Ich średni miesięczny dochód netto zmniejszył się nieznacznie – do 2400 euro wobec do 2500 euro w 2008 roku – ale wciąż pozostał wyższy niż pozostałych wykwalifikowanych pracowników, slepikarzy czy menedżerów niezwiązanych z biznesem franczyzowym – twierdzi Guy Gras.

Aby dostosować się do trudniejszych warunków ekonomicznych, jednostki franczyzowe zmniejszały nieco swój rozmiar oraz liczbę pracowników (spadek średniej przypadającej na placówkę z 8,6 osób w 2008 r. do 6,3 w 2009 r.). Dzięki temu dochód netto franczyzobiorców spadł tylko o 4 proc., podczas gdy obroty były niższe o ponad 17 proc. W 2008 r. średni roczny obrót placówki franczyzowej wynosił 530 tys. euro, w 2009 r. zaś już tylko 437 tys. euro.

Na targach Franchise Expo Paris zaprezentowało się w tym roku ponad 420 sieci. Dla większości z nich była to doskonała okazja do rekrutacji franczyzobiorców, bowiem targi odwiedziło ok. 30 tys. osob zainteresowanych rozwijaniem biznesu w oparciu o sprawdzony pomysł. - Franchise Expo pomaga nam zrekrutować ok. 10 franczyzobiorców każdego roku i daje nam okazję do spotkania z naszymi masterfranczyzobiorcami. Jesteśmy już obecni w Hiszpanii i we Włoszech, a obecnie prowadzimy rozmowy na temat wejścia na rynek brazylijski – powiedział Dominique Munier, dyrektor generalny Grupy Monceau Fleurs Group, która rozwija trzy sieci kwiaciarni.

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 12 sierpnia 2022
Bezrobocie w Polsce najniższe od 32 lat
Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram