Ile jest centrów handlowych w Polsce?

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Według raportu PRCH Retail Research Forum, w pierwszej połowie 2015 roku zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce powiększyły się o prawie 200 tys. m², dzięki czemu całkowita istniejąca podaż wyniosła niemal 10,5 mln m².

W Polsce jest 455 centrów handlowych, w budowie jest jeszcze ponad 800 tys. m² nowoczesnej powierzchni handlowej. W dużej mierze w największych aglomeracjach, jednak sukcesywnie rośnie udział mniejszych miast w skali całego rynku.

W pierwszej połowie 2015 roku do użytku klientów oddanych zostało 183 tys. m² nowoczesnej powierzchni handlowej. Wśród obiektów, które trafiły na rynek cztery to tradycyjne centra handlowe: Tarasy Zamkowe w Lublinie, Galeria Neptun w Starogardzie i dwa mniejsze obiekty: Galeria Corso w Świnoujściu oraz Galeria Sanok.

Bardzo duży udział wśród nowej powierzchni (45%), która wzbogaciła rynek stanowią rozbudowy obiektów handlowych. Większość z nich dotyczyła tradycyjnie centrów handlowych,  potwierdzając tym samym  obserwowany od dwóch lat trend na rynku gdzie inwestorzy bazując na ugruntowanej pozycji danego obiektu stawiają na jego rozwój poprzez dopasowanie do współczesnych potrzeb klientów. Jednakże deweloperzy wciąż nie rezygnują z nowych projektów, w budowie pozostaje prawie 830 tys. m² nowoczesnej powierzchni handlowej” - powiedział Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Z danych zebranych w raporcie PRCH Retail Research Forum wynika, że niespełna 60% centrów, które znajdują się obecnie w budowie, powstanie w największych aglomeracjach, a 29% w miastach o populacji nieprzekraczającej 100 tys. mieszkańców.

Wśród największych centrów, które znajdują się na różnym etapie budowy wyszczególnić można projekt Posnania realizowanej przez firmę Apsys w stolicy Wielkopolski (100 tys. m², otwarcie planowane jest na przyszły rok) oraz Zielone Arkady, które w Bydgoszczy buduje firma ECE Projectmanagement (50 tys. m² otwarcie na koniec 2015 roku), a także projekt Unibail-Rodamco – Wroclavia, z otwarciem zaplanowanym na 2017 rok (64 tys. m²).

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram