Ile czasu pochłania prowadzenie firmy?

Autor: Redakcja
Data dodania: 24 sierpnia 2011
Kategoria:
czas_to_pieniadzWiększość przedsiębiorców poświęca na pracę więcej czasu niż etatowi pracownicy, nierzadko jest to nawet więcej niż 12 godzin na dobę – wynika z badań firmy Tax Care.

Myśląc o porzuceniu etatu i założeniu własnej działalności, np. na zasadzie franczyzy, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Zalety nasuwają się same – niezależność, a przede wszystkim oczekiwane wyższe dochody niż w pracy na etacie. To zwłaszcza ten drugi argument skłania wiele osób do otwarcia własnej firmy. Niewiele z nich myśli o tym, że za wyższymi dochodami stoi także większa ilość pracy, i to nie tylko w początkowej fazie działalności.

Oczywistą wadą zakładania własnej firmy jest ryzyko, że może ona nie przetrwać, a inwestycja zakończy się utratą pieniędzy. Niestety jest ono tym większe, jeśli firmę będziemy traktować wyłącznie jako inwestycję. Praktycznie wszyscy franczyzodawcy powtarzają jak mantrę słowa, że do sukcesu każdego biznesu niezbędne jest zaangażowanie właściciela.

Firma Tax Care, zajmująca się doradztwem finansowym dla firm, postanowiła zbadać, ile czasu przedsiębiorcy poświęcają na pracę. W pierwszej połowie czerwca przeprowadziła ankietę w grupie 1018 respondentów. Wynika z niej, że ponad jedna trzecia właścicieli firm pracuje po 9-10 godzin dziennie. Ponad 15 proc. pracuje po 11-12 godzin, a aż 7 proc. - więcej niż 12 godzin na dobę. Przedsiębiorcy pracujący po 1-3 godziny dziennie stanowią najmniej liczną grupę – zaledwie 3,6 proc.

Dłużej pracują zazwyczaj mężczyźni – biznesmeni. 61 proc. z nich spędza w swojej firmie więcej niż 8 godzin dziennie, odsetek ten wśród kobiet wynosi 53 proc.

Badania pokazują także, że istnieje zależność między czasem, jaki właściciel firmy poświęca na pracę w niej, a uzsykiwanymi dochodami. Na roczne dochody przekraczające 500 tys. zł może liczyć niespełna 1 proc. spośród tych właścicieli, którzy pracują po 4-5 godziny dziennie i aż 7 proc. z tych, którzy pracują ponad 12 godzin na dobę. Na ponad 100 tys. zł rocznie może liczyć tylko 13,5 proc. przedsiębiorców przeznaczających na pracę 1-3 godziny dziennie, ok. 30 proc. tych, którzy pracują od 4 do 12 godzin i ok. 40 proc. tych, którzy pracują powyżej 12 godzin.

 

Dochody przedsiębiorców a czas pracy
w proc.

dochody_a_czas_pracy

Źródło: Tax Care

JCB

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 30 listopada 2022
Omni-commerce – jak kupują polscy konsumenci?
Data dodania: 29 listopada 2022
Innowacje w branży edukacyjnej docenione
Data dodania: 28 listopada 2022
Franczyza Zdrowa Krowa z ambitnym planem na 2023 rok
Data dodania: 25 listopada 2022
Najlepsza oferta Black Week w tym roku

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram