Handel nie godzi się na nowy podatek

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Branża chce konsultacji ws. podatku od sieci handlowych.

Branża handlowa po raz kolejny wypowiedziała się na temat planowanego wprowadzenia podatku od sklepów wielkopowierzniowych. Przedstawiciele tego segmentu rynku zarzucają rządzącym brak konsultacji i wzajemnego porozumienia.

Podatek obrotowy od sklepów wielkopowierzchniowych, proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość, miał wejść w życie od stycznia 2016 roku. Najprawdopodobniej zacznie jednak funkcjonować od kwietnia. Bez względu na termin wprowadzenia podatku organizacje z branży handlowej są mu przeciwne.

Ważne, aby każda propozycja była konsultowana z branżą, a tego obecnie brakuje, dlatego zachęcamy rządzących do rozmów, zanim jakiś pomysł zostaje formalnie przedstawiony" – zaznacza Radosław Knap, dyrektor Polskiej Rady Centrów Handlowych, cytowany przez infoWire.pl

Nowym podatkiem mają być objęte sklepy o powierzchni handlowej większej niż 250 m². „Taką wielkość mają nie tylko sklepy w centrach handlowych, lecz także te na osiedlach” – zauważa ekspert. Wszystkie takie podmioty płaciłyby do budżetu państwa podatek w wysokości nawet do 2% swoich obrotów.

Każdy przedsiębiorca będzie musiał sobie poradzić z podatkiem indywidualnie. Część podmiotów będzie w stanie pokrywać go z zapasu swojej marży. Jednak w zdecydowanej większości przełoży się to na dostawców czy klientów, bo ceny mogą wzrosnąć”.

Podobny podatek funkcjonował do niedawna na Węgrzech. W lipcu 2015 roku został zawieszony, po tym kiedy Komisja Europejska zauważyła, że dyskryminuje on branżę handlową.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram