Grupa Eurocash zamierza sprzedać 100% udziałów w spółce PayUp Polska

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: PayUp Polska

Grupa Eurocash zawarła przedwstępną umowę sprzedaży 100% akcji spółki PayUp Polska, zarządzającej siecią terminali płatniczych zainstalowanych w sklepach detalicznych na terenie całego kraju. Nabywcą jest firma Polskie ePłatności – jeden z liderów rynku płatności bezgotówkowych w Polsce.

PayUp to obecnie ponad 15,5 tysięcy terminali POS zainstalowanych w sklepach zrzeszonych w sieciach partnerskich i franczyzowych organizowanych przez Grupę Eurocash oraz w innych sklepach detalicznych. Za pośrednictwem terminali świadczone są takie usługi finansowe jak akceptacja kart płatniczych, doładowania telefonów, cash back, płatności rachunków czy bezpieczne płatności w internecie.

– Dzięki konsekwentnemu rozwojowi PayUp w ostatnich latach, klienci małoformatowych sklepów współpracujących z Grupą Eurocash zyskali dostęp do nowoczesnych usług finansowych realizowanych za pośrednictwem terminali płatniczych. Nastąpiło to znacznie wcześniej, niż tego typu usługi zostały wprowadzone w dużych sieciach dyskontowych. Teraz PayUp pozyska silnego strategicznego partnera dysponującego know-how i środkami niezbędnymi do dalszego rozwoju. Grupa Eurocash natomiast skoncentruje się na podstawowej działalności i rozwoju nowych projektów wspierających konkurencyjność niezależnego handlu w Polsce – powiedział Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash.

– Naszą aspiracją jest zbudowanie pozycji wicelidera na rynku płatności elektronicznych w Polsce. Przejęcie PayUp umacnia naszą pozycję na podium oraz daje silne podstawy do wzrostu. Jesteśmy w biznesie, w którym skala działalności ma kluczowe znaczenie - zarówno dla efektywności działania, jak również dla inwestycji w produkt i jego innowacje. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z faktu, że przejęcie PayUp pozwoliło nam pozyskać Eurocash jako silnego, wiarygodnego partnera biznesowego, z którym w najbliższych latach będziemy mogli wspierać niezależnych przedsiębiorców prowadzących sklepy detaliczne w Polsce – powiedział Jarosław Mikos, prezes zarządu Polskich ePłatności.

– PayUp to już trzecia spółka, która dołączyła do naszej grupy na przestrzeni 1,5 roku. Poprzednie to sieć terminali Kolporter oraz dostawca płatności internetowych Paylane. Procesy integracyjne w tych dwóch podmiotach zostały zakończone. Pracujemy już nad kolejnymi ciekawymi transakcjami. Szukamy spółek, które mogą nam dać zwiększenie skali, ale też kolejne przewagi produktowe. Liczymy, że w ciągu dwóch kwartałów poinformujemy o następnym przejęciu –powiedział Marcin Drozdowski, wiceprezes zarządu Polskich ePłatności.

– Dziś możliwość zapłacenia kartą za każde zakupy, doładowania telefonu lub opłacenia rachunku za prąd czy gaz, jest standardem, a konsument oczekuje nowych, wygodnych usług, które mógłby zrealizować przy okazji codziennych zakupów. Transakcja włączenia PayUp do Polskich ePłatności umożliwi dalszy rozwój usług świadczonych za pośrednictwem terminali POS zainstalowanych w sklepach naszych klientów – powiedział Piotr Kokoszczyński, Dyrektor Generalny PayUp Polska S.A.

Cena sprzedaży 100% akcji Spółki została ustalona na 110 mln zł, przy czym ostateczna cena sprzedaży może ulec zmianie, w zależności od osiągnięcia przez Spółkę uzgodnionych parametrów finansowych.

W 2017 r. jednostkowe przychody PayUp Polska wyniosły ponad 440 mln zł, a EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) sięgnęła 5,8 mln zł.

Finalizacja umowy uzależniona jest m.in. od uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Strony transakcji zawarły ponadto umowę o współpracy i wyłączności na okres 5 lat. W ten sposób zapewniona zostanie ciągłość świadczenia usług finansowych realizowanych za pośrednictwem terminali POS dla klientów Grupy Eurocash.

Grupa Eurocash to największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych oraz wsparciem marketingowym dla niezależnych polskich przedsiębiorców prowadzących działalność detaliczną. Organizowane i wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają niemal 15 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep czy Gama.

Spółka Polskie ePłatności specjalizuje się w procesowaniu płatności bezgotówkowych i dostarczaniu innowacyjnych usług dla biznesu, zapewniając obsługę transakcji płatniczych dokonywanych za pomocą kart płatniczych oraz realizację innych usług z wykorzystaniem terminali POS. Polskie ePłatności zostały utworzone w 2010 r. przez kadrę zarządzającą firmy OPTeam. Od 2016 r. większościowym właścicielem Polskich ePłatności jest Innova Capital, fundusz typu private equity działający w Europie Centralnej. OPTeam zachował mniejszościowy pakiet akcji Polskich ePlatnosci.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram