Giełdowy debiutant chce otworzyć Mrówkę

Autor: Redakcja
Data dodania: 11 maja 2011
Kategoria:
mrowka_Dystrybutor materiałów budowlanych – Minox – który wczoraj zadebiutował na NewConnect, wkrótce planuje poszerzyć działalność i przy współpracy z Grupą PSB uruchomić market Mrówka.

W całej Polsce działają już 73 markety budowlane Mrówka. Od początku roku trwa bardzo intensywny rozwój tej sieci, w tym okresie powstało już bowiem 14 nowych sklepów. Właścicielem każdej placówki jest niezależne przedsiębiorstwo, które zawarło umowę partnerską z Grupą Polskie Składy  Budowlane. Grupa jest bowiem właścicielem marki PSB-Mrówka oraz know-how przedsięwzięcia.

Wkrótce do grona firm – właścicieli Mrówek dołączy wczorajszy debiutant giełdowy. Firma Minox zajmuje się dystybucją materiałów budowlanych już od 15 lat. Środki, jakie pozyskała z emisji akcji, mają jej posłużyć do dalszego rozwoju, w tym m.in. do otwarcia Mrówki. Market ma powstać w jednej z miejscowości woj. mazowieckiego liczącej od 10 do 12 tys. mieszkańców. Jest to zgodne z wymogami konceptu, które przewidują, że Mrówki będą otwierane w małych i średnich miejscowościach, stając się często jedynymi sklepami tego typu w danym mieście.

Warto wiedzieć, że każdy właściciel Mrówki najpierw musi zostać akcjonariuszem PSB, wykupując pakiet 50 akcji. Wyjątkiem jest koncept mini-Mrówka, który jest typową franczyzą, nieprzewidującą zaangażowania właścicielskiego franczyzobiorcy w firmę franczyzodawcy.

Firma Minox ma na swoim koncie już ponadroczną współpracę z Grupą PSB, która trwa dokładnie od 6 stycznia 2010 roku. Jak spółka ocenia jej efekty?

„PSB zrzesza obecnie 278 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski, ktore prowadzą handel w ponad 400 obiektach. Dzięki udziałowi w Grupie Zakupowej PSB Minox uzyskał dużo lepsze warunki zakupu towarów handlowych. Zakupy realizowane za pośrednictwem grupy PSB stanowią ok. 35 proc. całości kosztow zakupu towarów spółki. Są one wyjątkowo korzystne ze względu na: atrakcyjne warunki handlowe i ceny zakupu, dostęp do okresowych bonusow i premii (miesięcznych, kwartalnych, rocznych), wydłużone terminy zapłaty, szeroką i różnorodną ofertę. Zakupy realizowane za pośrednictwem Grupy PSB nie ograniczają w najmniejszym stopniu kontaktów bezpośrednich i możliwości pozyskiwania wybranych towarów w nowych, lepszych źrodeł zaopatrzenia” – ocenia Minox w dokumencie informacyjnym, którego publikacja poprzedziła debiut giełdowy.

W ocenie spółki, współpraca z PSB była jednym z istotnych czynników, które wpłynęły na osiągnięcie przez spółkę dodatnich wyników finansowych, nawet w czasach kryzysu, który dla budownictwa był szczególnie odczuwalny. Minox zanotował w 2010 roku blisko 27 mln zł przychodów oraz niemal 500 tys. zł zysku netto. W roku bieżącym spodziewa się poprawy wyników do poziomu 30,5 mln zł przychodów i 966 tys. zł zysku netto. Rok później przychody mają podskoczyć o kolejne 2 mln zł, zaś zysk netto o pół miliona złotych. Minox spodziewa się, że w średnioterminowej perspektywie znaczący wpływ na jego wyniki będzie miał także market Mrówka.

Inwestorzy giełdowi pozytywnie ocenili potencjał spółki. W dniu debiutu jej akcje podrożały o 15 proc. w stosunku do kursu odniesienia, w pierwszej godzinie dzisiejszej sesji zwyżkują o kolejne 2,5 proc.

JCB

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram