Getin Bank wkrótce zakończy rozwój franczyzowy

Data dodania: 5 stycznia 2010
Autor: Redakcja
Kategoria:

W tym roku jego sieć osiągnie docelowy poziom 300-320 placówek. Zostało do uruchomienia już tylko kilkadziesiąt.

Miniony rok upłynął dla Getin Banku pod znakiem bardzo prężnego rozwoju sieci franczyzowej. Powstało 170 nowych placówek, na koniec roku było ich łącznie 269. Z sieci wykruszyło się 22 franczyzobiorców.

 

- Większość zamkniętych placówek padło ofiarą kryzysu, którego skutkiem było to, że banki mniej chętnie udzielały kredytów. Teraz takiego ryzyka nie ma. Wręcz przeciwnie, stawiamy na sprzedaż produktów inwestycyjnych oraz właśnie kredytów poprzez naszą sieć franczyzową – mówi portalowi franczyzawpolsce.pl Tomasz Majewski, dyrektor Departamentu Dystrybucji Pośredniej w Getin Banku. Dodaje, że statystycznie ok. 40 proc. biznesów kończy swój żywot w trakcie pierwszego roku działalności. - Biorąc to pod uwagę, te 10 proc. zamkniętych placówek w naszym przypadku to bardzo dobry wynik – wyjaśnia.

Wczoraj Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zarejestrował połączenie Getin Banku z Noble Bankiem. Nowa spółka nazywa się Getin Noble Bank. Franczyzobiorcy Getin Banku są jednak w o tyle lepszej sytuacji od franczyzobiorców innych banków, które się niedawno połączyły, że oddziały zarówno Getin Banku jak i Noble Banku nadal będę funkcjonować oddzielnie, pod niezmienionym markami. Noble Bank nadal będzie kierował swoją ofertę do klientów zamożnych, a Getin – do przeciętnego Kowalskiego. Do tego, Noble ma zaledwie dziesięć oddziałów, nie ma więc ryzyka, że spora część placówek się dubluje jak to może mieć miejsce w innych przypadkach.

- Połączenie nic nie zmienia w naszej strategii rozwoju franczyzowego. Nie planujemy ani zmniejszenia liczby placówek, ani zmiany warunków. Nasi franczyzobiorcy dostaną natomiast większy dostęp do produktów bankowych – mówi Tomasz Majewski. Podkreśla jednak, że nowych otwarć na pewno nie będzie już tak dużo jak w 2009 roku. Docelowy, optymalny limit placówek został bowiem ustalony na ok. 300-320, co oznacza, że w tym roku przybędzie ich w granicach 30-50. - Zakładamy, że w przyszłości nadal będzie dochodziło do naturalnej rotacji. Przedsiębiorców wycofujących się z tego biznesu będziemy zastępować nowymi, ale otwarcia większej ilości placówek nie planujemy – podsumowuje Majewski.

Ubiegłorocznym liderem rozwoju placówek franczyzowych w bankowości zostaje zdecydowanie Getin Bank. Niemniej franczyzobiorcy, którzy chcieliby założyć własny bank pod znaną marką, mają do wyboru blisko 20 systemów, które warto dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji. Kwota, jaką trzeba zainwestować w takie przedsięwzięcie, waha się od 10 do nawet ponad 100 tys. zł.

Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram