Jaki biznes najlepiej rozwijać przy pomocy franczyzy? Z ankiety przeprowadzonej przez portal FranczyzawPolsce.pl zdecydowanie wynika, że gastronomię. Kolejne miejsca jednak niekiedy zaskakują.
Branża gastronomiczna rzeczywiście ma jedną z najbogatszych ofert franczyzowych. Warto jednak zauważyć, że niewiele konceptów odniosło już spektakularny sukces na skalę krajową. Wiele sieci, które zapowiada rozwój franczyzowy, zatrzymało się na razie na etapie kilku lokali. - Wyniki sondy pokazują jednak, że mają one teraz szansę na swoje pięć minut, bo rynek oczekuje takiej oferty. Podstawowe warunki odniesienia sukcesu to łatwy do zaimplementowania koncept, maksymalnie pozbawiony barier związanych z loalizacjami czy słabością know-how, a także relatywnie niskie nakłady inwestycyjne – mówi Adam Wroczyński, dyrektor ds. projektów w Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych.
Drugie miejsce wśród biznesów, które najlepiej rozwijać poprzez franczyzę, zajęła branża odzieżowa i obuwnicza (13,7 proc.), trzecie – banki, usługi finansowe, ubezpieczenia (9,9 proc.), a czwarte – stacje paliwowe (9,4 proc.). - Tak wysoka pozycja stacji paliwowych to duże zaskoczenie. Wydaje się bowiem, że ten rynek jest już dosyć dobrze zagospodarowany i skonsolidowany, a ilość atrakcyjnych lokalizacji mocno ograniczona. Ciekawym faktem jest też wysoka, piąta pozycja dla ochrony zdrowia, przychodni, aptek. To nowy trend, bo sieci franczyzowe w tej branży zaczynają dopiero powstawać – komentuje Adam Wroczyński.
Z kolei branże, które zdecydowanie przegrywają w zestawieniu tych biznesów, które najlepiej rozwijać poprzez franczyzę, to: edukacja, szkolnictwo (0,9 proc.), doradztwo, konsulting (1,6 proc.) oraz AGD, RTV, fotografia (2,7 proc.). - Podsumowując, tradycyjnie największą popularnością cieszą się systemy związane z dystrybucją konkretnych produktów, a nie usług. Nikłe zainteresowanie branżami związanymi z usługami to dowód na to, że polski rynek franczyzowy ma przed sobą jeszcze długi okres rozwoju, że trzeba poszukiwać nowych pomysłów z tych branż, bardziej dopasowanych do rynku – wyjaśnia Adam Wroczyński. Wyjątkiem od reguły jest branża RTV AGD, w której rozwój francyzowy jest typowo związany z dystrybucją tych produktów, a jednak zajęła ona jedno z ostatnich miejsc. Zdaniem dyrektora ds. projektów w ARSS, możemy dopatrywać się w tym skutków kryzysu. Bowiem pomimo tego, że sprzedaż detaliczna w Polsce rośnie, to w segmencie dóbr luksusowych panuje zastój.
W sondzie portalu FranczyzawPolsce.pl wzięło udział 445 osób. Błąd statystyczny przy tego rodzaju badaniu może wynosić w granicach 4-5 procent.
Zachęcamy do udziału w naszej kolejnej sondzie dotyczącej dokumentu ujawniającego, czyli zasobu informacji, jaki franczyzodawca powinien dostarczyć potencjalnemu franczyzobiorcy jeszcze przed zawarciem umowy. Dokument ujawniający nie jest w żaden sposób ujęty w polskim prawie. W naszej sondzie pytamy o to, czy powinien być. Dokument ujawniający zawiera najczęściej m.in. dane finansowe franczyzodawcy za ubiegłe lata, informacje o doświadczeniach zdobytych przez niego przy prowadzeniu jednostek pilotażowych, zasady funkcjonowania systemu, w tym wysokość wszelkich opłat oraz informacje o prawach i obowiązkach franczyzobiorcy. W głosowaniu można wziąć udział, klikając tutaj.
Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl