Galerie handlowe coraz bardziej przyjazne najemcom

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Galerie handlowych coraz bardziej przyjazne dla najemców
Galerie handlowych coraz bardziej przyjazne dla najemców

Jesteście ciekawi jakie są koszty wynajmu powierzchni handlowej w tego typu obiektach na rynkach mniejszych miast? 

Z raportu „Centra handlowe w miastach regionalnych” Colliers International wynika, że czynsze w tego typu lokalizacjach pozostają w lekkim trendzie spadkowym.

Najwyższe, za lokal o powierzchni 100-150 m² z przeznaczeniem na modę, znajdujący się w najlepszym centrum handlowym, kształtują się na poziomie 28-30 EUR/m²/miesiąc w Bydgoszczy i na poziomie 24-26 EUR/m²/miesiąc w Radomiu czy Częstochowie.

Praktyką rynkową w miastach regionalnych, staje się większa elastyczność w warunkach najmu. Najemcom o strategicznym znaczeniu dla centrum oferowane są pakiety zachęt, w tym: partycypacja w kosztach aranżacji powierzchni, najem oparty jedynie o czynsz od obrotu, krótsze okresy najmu, czasowe obniżki i zamrażanie kosztów eksploatacyjnych.

Zmiany w warunkach najmu w najbliższym czasie przynieść mogą nowe regulacje prawne wprowadzone w Polsce w roku ubiegłym, w tym stopniowo wprowadzany zakaz handlu w niedzielę.

Trendy

W związku z dynamicznym wzrostem e-commerce w Polsce wiele sieci handlowych rozszerza swoje usługi i wchodzi na kolejne rynki. Sieci spożywcze, na czele z Carrefour, coraz śmielej wprowadzają nowe technologie do obsługi klientów, umożliwiając łączenie sprzedaży on-line i off-line.

W centrach handlowych w miastach regionalnych wzorem największych aglomeracji, coraz częściej zaczynają pojawiać się koncepty rozrywkowo-rekreacyjne, mające czasowo lub na stałe urozmaicić ich ofertę. W minionym roku otwarto na przykład tor kartingowy (1 400 m²) na terenie Outlet Center Białystok, a w Outlet Center Lublin zorganizowano czasową wystawę budowli z klocków LEGO (1 500 m²).

Oferta centrów handlowych usytuowanych w miastach regionalnych wzbogacana jest również o nietypowe funkcje – w Focus Mall w Bydgoszczy swoją siedzibę otworzyło Bydgoskie Centrum Sztuki (320 m²), które w zabytkowych wnętrzach prowadzi działalność wystawienniczą i edukacyjną.

Zmieniające się zwyczaje konsumenckie powodują, że trend „jedzenia poza domem” dociera także do miast regionalnych. W pierwszej kolejności stwarza to szansę na szybszy rozwój kawiarni sieciowych w tych lokalizacjach, czego zwiastunem jest otwarcie Starbucks w Bydgoszczy czy Costa Coffee w Olsztynie.

„Zielone centra handlowe” to już nie tylko domena największych aglomeracji, obiekty handlowe w miastach regionalnych również zdobywają certyfikaty ekologiczne – w 2017 r. certyfikat BREEAM otrzymały m.in. Outlet Center Białystok i Outlet Center Lublin, a także Atrium Felicyty w Lublinie i Atrium Copernicus w Toruniu. W Fokus Mall Bydgoszcz, Plaza Rzeszów, Gemini Park Bielsko-Biała oraz przy sklepach IKEA Bydgoszcz i Lublin pojawiły się natomiast stacje ładowania aut elektrycznych.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram