Fundusz - pomiędzy overnightem a lokatą

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: sxc.huW warunkach silnej konkurencji rynkowej, szczególnie cenna jest efektywność w zarządzaniu bieżącymi środkami firmy. Pomóc tu mogą nie tylko banki, ale i fundusze inwestycyjne.

Zarządzanie płynnością finansową firmy w krótkim terminie obejmuje przede wszystkim rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, depozyty jednodniowe, tzw. overnighty (O/N), oraz klasyczne lokaty bankowe, na których lokują kapitał w średnim i długim terminie. Nie są to jednak rozwiązania optymalne. Część dyrektorów finansowych stara się wyjść poza utarty schemat zarządzania nadwyżkami i zaczyna poszukiwać bardziej efektywnych narzędzi, takich jak fundusze pieniężne czy obligacje skarbowe.

Fundusze inwestycyjne bywają mylnie kojarzone wyłącznie z giełdą, bardzo wysokim ryzykiem i długoterminowym zamrożeniem kapitału. Tymczasem poza funduszami akcyjnymi, charakteryzującymi się wysoką zmiennością, istnieje również spora grupa rozwiązań o wysokim poziomie bezpieczeństwa. To fundusze pieniężne, nazywane też gotówkowymi. Oferują one rentowność równą lub wyższą od rocznego oprocentowania depozytu przy płynności zbliżonej do depozytów overnight.

Domeną funduszy pieniężnych jest również łatwość w wypłacaniu środków. Rozwiązania przygotowane dla firm umożliwiają dostęp do zgromadzonych środków nawet z dnia na dzień – jeszcze tego samego dnia zadeklarowana przez klienta kwota może zostać przelana na konto jego firmy.

Zasada działania funduszu jest prosta: po podpisaniu umowy firma może w dowolnym momencie wpłacać i z jedynie minimalnym opóźnieniem wypłacać część lub całość środków, wraz z pełnym zyskiem wypracowanym w czasie inwestycji, tj. bez utraty odsetek. A jakby nie patrzeć, podczas gdy zysk z lokaty overnight wynosi aktualnie pomiędzy 1 a 2 procent w skali roku, fundusz pieniężny przy obecnych warunkach rynkowych jest w stanie zarobić dwa razy więcej

KB

 

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram