Franczyzowe sieci spożywcze mówią „nie” nowemu podatkowi

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Sklep sieci Chata Polska
Jedynymi wygranymi na scenariuszu podatku liniowego w wysokości 1% byłyby zagraniczne sieci dyskontów.

Przedstawiciele sieci franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych uważają, że nałożenie podatku liniowego w wysokości powyżej 1% spowoduje utratę rentowności przez większość podmiotów handlu detalicznego, a w rezultacie likwidację tysięcy sklepów, miejsc pracy i spadek przychodów budżetowych większy niż planowane zyski z podatku od handlu.

Po posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego można stwierdzić jedno - handlowcy w Polsce nie akceptują projektu podatku od handlu detalicznego w wersji liniowej. Przedstawione propozycje nie korespondują w żaden sposób z praktyką gospodarczą i maja się nijak do funkcjonowania handlu detalicznego produktów spożywczych – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Wszyscy obecni na spotkaniu przedstawiciele sieci franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych podkreślali, że w obecnych realiach rynkowych – presji cenowej – rentowność w handlu detalicznym produktami żywnościowymi oscyluje wokół 0,5-1,5% (średnia rentowność w handlu detalicznym zgodnie z danymi Bisnode za rok 2014 wynosi poniżej 1%).

Nałożenie podatku liniowego w wysokości powyżej 1% spowoduje utratę rentowności przez większość podmiotów handlu detalicznego, a w rezultacie likwidację tysięcy sklepów, miejsc pracy i spadek przychodów budżetowych większy niż planowane zyski z podatku od handlu.

Franczyzodawcy nie dają zgody na takie rozwiązania

Przy podatku liniowym na poziomie 1% obciążenie podatkowe handlu niezależnego wzrośnie około pięciokrotnie. Jedynymi wygranymi na scenariuszu podatku liniowego w wysokości 1% byłyby zagraniczne sieci dyskontów, ponieważ ich rentowność wynosi 3-4%, zatem po zapłaceniu nowego podatku tylko one nadal byłyby dochodowe.

Czy tak ma wyglądać wyrównanie szans o którym mówił rząd w styczniu? Handlowcy już raz wyraźnie powiedzieli, że jeżeli wersja podatku ze skalą progresywną nie może wejść w życie, na inne rozwiązania się nie zgadzamy - nie ustąpimy – podkreślił Waldemar Nowakowski, prezes PIH.

 

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram