Franczyzowe puby

Autor: Redakcja
Data dodania: 28 stycznia 2008
Kategoria:

Puby przez ostatnie kilka lat stały się najmodniejszym miejscem spotkań młodych ludzi. Niektóre z nich stały się miejscami kultowymi, a ich sława wykracza daleko poza granice miasta, w którym się znajdują. Kwestią czasu było, kiedy franczyza zawita do tego segmentu rynku.

W piątkowy i sobotni wieczór bary, puby i piwiarnie pękają w szwach. Polskie puby z ich brytyjskimi oryginałami łączy już w zasadzie tylko nazwa. Angielskie puby, położone w pobliżu osiedli, to miejsca spotkań mężczyzn z sąsiedztwa, w których wieczorową porą prowadzą luźne rozmowy przy piwie. W Polsce puby zlokalizowane są najczęściej w najatrakcyjniejszych miejscach miast, a ostatnio coraz częściej w galeriach i pasażach handlowych. Gromadzą częściej ludzi o podobnych zainteresowaniach, głównie muzycznych niż sąsiadów.
Niektóre puby pojawiają się i znikają nie znajdując sobie wiernych bywalców, inne zaś cieszą się taką popularnością, że często ciężko w nich znaleźć wolny stolik, a ich nazwa staje się ogólnie rozpoznawalną marką. To idealne podwaliny dla sprawnie działającego systemu franczyzowego.

Wiele osób chciałoby prowadzić własny pub, czy bar. Brak im jednak ciekawego pomysłu, wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Dla nich franczyza byłaby idealnym rozwiązaniem. Umożliwia ona prowadzenie baru pod uznaną marką, bazującego na ciekawym i oryginalnym koncepcie. Do tego franczyzodawca zapewni pomoc w otwarciu i prowadzeniu lokalu, podpowie jak uporać się z formalnościami, wskaże źródła zaopatrzenia i pomoże zbudować wyjątkowy klimat, który przyciągnie klientów.
Obecnie możliwość przystąpienia do sieci franczyzowej daje osobom zainteresowanym m.in. sieć John Bull Pub. To stylowe lokale z wieloma typowymi dla brytyjskiego pubu atrybutami, pamiątkami i klasycznym angielskim piwem. W całej Europie działa 300 placówek własnych sieci John Bull Pub i 60 franczyzowych, z których 5 zlokalizowanych jest w Polsce. Swoją działalność sieć rozpoczęła w 1993 roku i od początku rozwijała się poprzez franczyzę.

Drugą siecią, która wyszła z ofertą franczyzową są Piwiarnie Wareckie, które są przykładem popularnych w wielu krajach Europy pubów tematycznych. Puby Warki oprócz oryginalnej atmosfery i smacznego piwa organizują liczne atrakcje, takie jak wieczory sportu. Puby te są zlokalizowane w większych miastach kraju, głównie w południowej części Polski.
O możliwości przystąpienia do systemu franczyzowego informuje też na swojej stronie internetowej właściciel pubów 777club.
Te wymienione sieci pubów to, swego rodzaju, pierwsze jaskółki nowego trendu we franczyzie gastronomicznej. Tendencja ta ma szansę zdobyć sporą popularność wśród potencjalnych franczyzobiorców, ale to także pomysł dla właścicieli działających pubów, którzy chcieliby podnieść atrakcyjność swoich lokali poprzez umieszczenie nad wejściem szyldu ze znaną i rozpoznawalną nazwą.
„Puby najczęściej zdobywają popularność ze względu na swoja oryginalność i unikalność koncepcji, w oparciu o którą działają, więc pomysł otwierania trzech placówek tej samej sieci (pod tą samą nazwą) w jednym mieście może nie zawsze być trafiony. Jednocześnie nie przeszkadza to by otwierać je w różnych miastach i popularyzować sprawdzony koncept w różnych częściach kraju.” uważa Agata Zarębska z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych.

Sabina Kobus, 28 stycznia 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram