Franczyzowe ofiary bessy

Autor: Redakcja
Data dodania: 29 maja 2009
Kategoria:
logo_krosno.jpg
logo_krosno.jpgW dzisiejszym Pulsie Biznesu przeczytać można o największych ofiarach kryzysu wśród spółek z GPW. Wśród nich są biznesy franczyzowe. Autor artykułu pisze o mijającej bessie, z czym trudno nam się zgodzić. Naszym zdaniem obecna bessa jest dopiero w 1/3 swego cyklu.

Bezkonkurencyjnie – za PB - na pierwszym miejscu umieszczamy Krośnieńskie huty szkła. O smutnej historii tej spółki pisaliśmy niedawno. W kwietniu Sąd Okręgowy w Krośnie oddalił zażalenie zarządu Krośnieńskich Hut Szkła Krosno (KSH) na postanowienie Sądu Rejonowego o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku. Tym samym nie uwzględniono wniosku zarządu firmy o ogłoszenie upadłości przez układ z wierzycielami. Gwoździem do trumny w tym przypadku okazały się toksyczne opcje. Ze spółki wycofał się główny, wieloletni akcjonariusz Zdzisław Sawicki. Od 2007 roku producent szkła gospodarczego zdecydował się na rozwój sprzedaży detalicznej poprzez system franchisingowy. Krośnieńskie huty szkła to jedna z pierwszych spółek, które zadebiutowały na warszawskiej giełdzie. Nie jest to niestety jedyna spółka, której staż na GPW nie obronił przed kryzysem.

Likwidator właśnie wyprzedaje aktywa Swarzędza (to kolejna firma, która wybrała drogę rozwoju poprzez rozbudowę sieci sklepów). Po pierwszym kwartale 2009 roku meblowa spółka pogorszyła wyniki. Co prawda przychody zwiększyły się o 14 proc. do 5,72 mln zł, ale strata operacyjna pogłębiła się z 1,3 do 3,2 mln zł a strata netto z 1,2 do 3,4 mln zł. W marcu akcjonariusze Swarzędza przegłosowali likwidację.

Zawiódł Monnari Trade. Zarząd złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Władze firmy zarządzanej przez Marka Banasiaka tłumaczą się dekoniunkturą w branży oraz problemami z rolowaniem kredytów. W pierwszym kwartale zanotowała ok. 13,9 ml straty netto. Przed Monnari umieszczamy Vistulę – potentat, ale zadłużony. Tak znana marka nie potrafiła się obronić przed kryzysem głownie dlatego, że już wcześniej miała na karku spore zadłużenie.

Za nami pięć trudnych miesięcy 2009 roku. Końca bessy na razie nie widać.

Agnieszka Grabuś , 29 maja 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram