Franczyza za Odrą: firma polska, szyld niemiecki

Data dodania: 8 stycznia 2015
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Co piąty Polak myśli o wyjeździe do pracy za granicę. Największą popularnością cieszą się Niemcy, gdzie chce wyjechać nawet 27% naszych obywateli. Ostatnio popularnym modelem działania w tym kraju jest prowadzenie firmy na zasadzie franczyzy, czyli pod marką niemiecką. 

Według najnowszego badania CBOS, aż 21% polskich obywateli chce w tym roku wyjechać do pracy za granicę. Najwięcej, 27% badanych, jako preferowany kraj emigracji zarobkowej wskazuje Niemcy. Jednak z początkiem 2015 roku kraj ten wprowadził wynagrodzenie minimalne w wysokości 8,5 euro za godzinę. Czy może to spowodować rozszerzenie szarej strefy, w której spory udział będą mieli również nasi obywatele?

Duże potrzeby rynku opieki

Za Odrą nadal bardzo poszukiwane są pracownicy do opieki nad osobami starszymi. Starzejące się społeczeństwo chętnie korzysta z tego rodzaju usług. Szacuje się, że stałej opieki wymaga tam aż 2,7 mln seniorów. Spośród prawie pół miliona Polaków przebywających w Niemczech, niemal połowa pracuje jako opiekunowie osób chorych i starszych. Z tego tylko 5 do 10% jest legalnie zatrudniona.

Wprowadzenie płacy minimalnej może jeszcze bardziej zmniejszyć odsetek osób pracujących legalnie. Dziś średnie zarobki w tej branży wynoszą od 950 do 1050 euro. Podniesienie minimalnego wynagrodzenia może zniechęcić niemieckie rodziny do korzystania z legalnej pracy opiekunów. Ich usługi mogą się okazać dla wielu zbyt drogie, będzie więc istniała jeszcze silniejsza pokusa, by zatrudniać na czarno, z pominięciem procedur.

Alternatywą dla „szarej strefy” może być własna działalność gospodarcza. W ostatnim czasie coraz popularniejszym modelem działania jest prowadzenie jej na zasadzie franczyzy, czyli pod marką niemieckiej firmy.

– Franczyzodawca, oprócz zapewnienia franczyzobiorcy klientów, odpowiada dodatkowo m.in. za obsługę księgową, rejestrację w odpowiednich urzędach i korespondencję z nimi, rozliczanie podatkowe, ubezpieczenie OC i zdrowotne, a także opiekę prawną. Dodatkowo franczyzobiorca może liczyć na specjalistyczne szkolenia, także językowe, pomoc doradcy, a nawet dowóz do miejsca pracy – mówi Simon Wenz, dyrektor generalny spółki Hausengel, największego franczyzodawcy w usługach opieki całodobowej w Niemczech.

Niewątpliwym atutem takiego modelu jest działanie pod znaną już na rynku marką oraz pewność otrzymania zleceń pracy.

– W modelu franczyzowym średnie zarobki wynoszą 1200 EUR netto, i zależą od  zakresu i ilości obowiązków – dodaje Simon Wenz.

INK

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram