Franczyza w praktyce, a w tym ...

Autor: Redakcja
Data dodania: 13 marca 2013
  • article_marta_rolkaFranczyza jest wędką, ale rybę musisz złowić sam!

Felieton numeru: Marta Rolka, Dyrektor ds. Marketingu w Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych: Know-how znanej marki to dopiero połowa sukcesu.

Czy produkt lub usługa są atrakcyjniejsze tylko dlatego, że mają logo znanej marki? To pytanie zadaje sobie każdy potencjalny franczyzobiorca, który myśli o własnym biznesie ale pod wspólnym szyldem marki, która jest rozpoznawalna wśród konsumentów.

  • Pytania jakie należy zadać franczyzodawcy

Jak nie ulegać panującej modzie "na jakiś koncept" i wybrać najbardziej dla siebie korzystną ofertę franczyzową? Ano trzeba dosłownie przeskanować franczyzodawcę, czy aby jego oferta nie została napisana na kolanie, bo właśnie dostał kilka zapytań czy oferuje franczyzę.

article_pytania

  • Odkrywanie prawdy o franczyzodawcy

articel_truthKorzyściom wynikającym z franczyzy towarzyszy także ryzyko. Przykładem jest wykorzystywanie mody na franczyzę przez nierzetelnych franczyzodawców i sprzedaż nieświadomym franczyzobiorcom niesprawdzonych licencji na biznes. Aby temu zapobiec niektóre państwa wprowadziły ustawowy obowiązek przedkontraktowego ujawaniania informacji o franczyzodawcy i jego systemie franczyzowym. W Polsce, choć taki obowiązek nie występuje, warto wiedzieć jakie informacje powinien zawierać, aby uzyskaną w ten sposób wiedzę wykorzystywać w trakcie badania wybranej oferty franczyzowej.

  • Dlaczego warto tworzyć system franczyzowy

Stworzenie własnego biznesu jest dużym wyzwaniem, a jego stały rozwój wymaga kolejnych nakładów finansowych. Problemy piętrzą się, podczas gdy rozwiązanie może być bardzo proste. Działalność przedsiębiorstwa w systemie partnerstwa franczyzowego opiera się na sprawdzonej przez operatora systemu - franczyzodawcę - metodzie. Podstawą funkcjonowania całego systemu jest wypromowana przez franczyzodawcę i uznana przez Klientów marka oraz zweryfikowane w praktyce know-how.

article_dlaczego_warto_tworzyc_system

  • Szybki test dla przyszłego franczyzodawcy

Analiza podstawowych obszarów działalności i możliwe opcje rozwoju.

Każda firma rozważająca rozwój poprzez franczyzę powinna, przed przystąpieniem do budowy oferty, przeanalizować podstawowe obszary swojej działalności i możliwe opcje rozwoju. Może się bowiem okazać, że franczyza nie jest dla niej optymalnym rozwiązaniem.

article_test_dla_franczyzodawcy

zobacz więcej

Data dodania: 12 maja 2021
Jak wybrać kuriera dla biznesu ecommerce?
Data dodania: 12 maja 2021
Sklep na zdrowie
Data dodania: 12 maja 2021
Cechy umowy franczyzy
Data dodania: 11 maja 2021
Co nowego w świecie kryptowalut? Jak rysuje się ich przyszłość?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram