Franczyza w Polsce będzie się rozwijać

Autor: Redakcja
Data dodania: 15 października 2008
Kategoria:

Zdaniem Magdaleny Jończak z Deloitte jest właściwie przesądzone, że na polskim rynku detalicznym będziemy mieli do czynienia z dalszym rozwojem franczyzowej formuły zarządzania sieciami stacji.

Przemawia za tym szereg kryteriów od ogólnego tempa wzrostu gospodarczego w kraju począwszy, na wygasaniu umów patronackich skończywszy - argumentuje nasza rozmówczyni. Jej zdaniem popularność franczyzy w Polsce wynika w dużej mierze z bardzo szerokiego segmentu stacji niezależnych.
- Tacy niewielcy, prywatni operatorzy mają coraz większe problemy z rywalizacją z dużymi koncernami. Dlatego też, aby pozostać na rynku wchodzą pod ich skrzydła - stwierdza. Impuls pochodzi jednak również ze strony największych sieci, które do niedawna wolały rozwijać się w kierunku obiektów własnych. - Rosnąca konkurencyjność rynku i presja marżowa sprawiły, że modele własnościowe stają się coraz mniej opłacalne. Stąd pójście w kierunku franczyzy - zauważa. W przypadku obu polskich koncernów ma na to wpływ również duża liczba stacji patronackich, którym niebawem kończą się umowy. - Aby nie stracić tych lokalizacji, Orlen i Lotos musiały zaproponować im formułę współpracy na znacznie bardziej korzystnych zasadach - przyznaje.

Formuła franczyzowa będzie więc zyskiwać na znaczeniu, choć same koncerny zapewniają, że nie zamierzają całkowicie rezygnować z formuły własnościowej. O tym, gdzie położony jest teraz główny nacisk świadczy jednak choćby strategia BP, który zapowiada, że około 80 proc. nowych stacji w sieci będą stanowić właśnie obiekty partnerskie.

Źródło: Petrolnet.pl, 15 października 2008 r.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram