Franczyza PKO BP

Autor: Redakcja
Data dodania: 23 stycznia 2008
Kategoria:
Bank PKO BP planuje uruchomić nowy system franczyzowy.

PKO BP jest obecnie liderem na rynku bankowym pod względem liczby placówek agencyjnych, których działa już ponad 2200. Rozmiary sieci nie przekładają się jednak na jej efektywność sprzedażową. Udział ajentów w sprzedaży produktów bankowych, takich jak kredyty gotówkowe czy hipoteczne, wynosi zaledwie kilka procent. Placówki zajmują się głównie obsługą kasową, która dodatkowo w większości oddziałów bazuje na ręcznym wypełnianiu blankietów, które przesyłane są następnie do oddziałów własnych banku. Wynika to z faktu, że zaledwie co czwarta placówka agencyjna podłączona jest do systemu komputerowego PKO BP. Wobec dynamizmu z jakim rozwija się cały sektor bakowy, w tym bankowe sieci franczyzowe i bankowość internetowa, rozwiązania stosowane przez krajowego giganta mogą znacznie obniżyć jego konkurencyjność rynkową. Nie dziwi zatem fakt, że zarząd PKO BP stawia na zmiany. Od pewnego już czasu pojawiały się informacje na temat planowanej przez bank reformy sieci placówek. Alternatywą dla obecnie działającego systemu agencyjnego okazała się franczyza. Różnice pomiędzy funkcjonowaniem placówek banku w obu tych systemach będą zasadnicze. Bank chce mieć większy wpływ na funkcjonowanie placówek franczyzowych. Poza określeniem, jakie produkty znajdą się w ich ofercie, zamierza decydować m.in. o lokalizacji czy wyglądzie punktu. PKO BP zależy przede wszystkim na zwiększeniu sprzedaży. W ofercie punktów franczyzowych znaleźć się mają kredyty gotówkowe i być może karty kredytowe, a partnerzy w nowym systemie będą poddawani regularnej ocenie efektywności działania. Współpraca z tymi, którzy nie będą osiągali zadowalających rezultatów będzie rozwiązywana. Z pozoru surowszy od agencyjnego system franczyzowy niesie jednak ze sobą wiele korzyści dla partnerów. Bank zapewni wszystkim system szkoleń, pomoc w wyposażeniu lokalu i przede wszystkim wsparcie ze strony swoich doświadczonych pracowników i oddziałów własnych. Wszystkie placówki franczyzowe zostaną także włączone do systemu informatycznego PKO BP. Dodatkowo przyszli franczyzobiorcy mogą liczyć na wyższe prowizje niż obecni ajenci. Na przykład wynagrodzenie w przypadku kredytów gotówkowych wzrosnąć ma dwukrotnie.
Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jak wielu ajentów zdecyduje się na zmianę zasad współpracy z bankiem. Ten nie zamierza jednak nikogo zmuszać do podpisania nowych umów. Plany rozwoju sieci zakładają ostrożnie, że na 800 placówek, które powstaną do 2012 roku, zaledwie 20 procent stanowiły będą oddziały franczyzowe.

Agata Zarębska 23.01.2008 r.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram