FM Bank ruszył z franczyzą

Autor: Redakcja
Data dodania: 6 września 2011
Kategoria:


Pierwsza placówka partnerska powstała w Łomży i podobnie jak oddziały własne specjalizuje się w obsłudze mikro i małych firm. Co proponuje bank swoim franczyzobiorcom i jakie ma plany rozwoju?

Na pytania portalu FranczyzawPolsce.pl odpowiada Agnieszka Miedzińska-Kanabus, dyrektor ds. rozwoju w FM Banku.

Pamiętam, że w początkowym okresie, tuż po powstaniu FM Banku zapowiadali Państwo, że sieć jego placówek nie będzie rozwijana poprzez franczyzę. Co skłoniło Państwa do zmiany decyzji?

Agnieszka Miedzińska - Kanabus: Na początku skupialiśmy się na rozwoju sieci własnych oddziałów. Widzimy jednak duży potencjał sprzedażowy w modelu franczyzy i teraz jesteśmy gotowi do budowy sieci placówek partnerskich.

FM Bank specjalizuje się w obsłudze mikro i małych firm. Czy działalność w tej swoistej niszy niesie ze sobą jakieś szczególne trudności i wyzwania? A może ma też pewne zalety, które sprawiają, że warto współpracować właśnie z FM Bankiem, a nie inną instytucją skoncentrowaną w większym stopniu na klientach indywidualnych?

FM Bank PoznanJesteśmy pierwszym w Polsce bankiem specjalizującym się  wyłącznie w obsłudze finansowej mikro- i małych firm, a w dodatku mamy 15 lat doświadczenia w tym sektorze, dzięki działalności Funduszu Mikro, na bazie którego FM Bank powstał. Na naszym rynku działalność gospodarczą prowadzi ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorstw, z czego jedynie ok. 20 proc. korzysta z usług bankowych. To ogromna grupa podmiotów, potrzebujących finansowania. FM Bank stara się temu wyzwaniu sprostać. Zachęcamy przedsiębiorców do korzystania z usług bankowych, w tym do obrotu bezgotówkowego. Jesteśmy elastyczni, posiadamy autorską metodę analizy zdolności kredytowej, która pozwala na podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu nawet w tym samym dniu. Docieramy do klientów poprzez nasze placówki bankowe, sieć mobilnych doradców, platformę internetową, a także Biuro Obsługi Telefonicznej Call Center. Obecnie posiadamy sieć 62 placówek w 48 miastach w całej Polsce.

Czy dotychczasowy rozwój FM Banku jest zgodny ze wcześniejszymi oczekiwaniami?

Nasz model biznesowy się sprawdza. Priorytetową grupą docelową pozostają dla nas mikro i małe firmy. Będziemy chcieli docierać do coraz większej grupy przedsiębiorców poprzez naszych partnerów, ale także właśnie sieć franczyzową. Nasze plany są niezmiennie bardzo ambitne.

Do kogo kierowana jest oferta współpracy franczyzowej FM Banku? Jakie warunki muszą spełniać kandydaci?

Mile widziane jest doświadczenie biznesowe związane ze sprzedażą i obsługą klientów. Dużym plusem jest również znajomość rynku lokalnego czy doświadczenie z zakresu bankowości lub ubezpieczeń.

Kiedy możemy się spodziewać otwarcia pierwszych placówek działających w tej formule? W jakim tempie powinna się rozwijać ta sieć?

Pierwsza placówka została właśnie otwarta, w sierpniu br. w Łomży.  Nastawiamy się na stabilny i zrównoważony rozwój tej sieci.

Na jakiego rodzaju wsparcie z Państwa strony mogą liczyć partnerzy, którzy zdecydują się na taką współpracę?

W każdej dziedzinie działalności placówki franczyzowej FM Banku partner otrzyma wsparcie naszych specjalistów. Do dyspozycji partnerów pozostają: dyrektor ds. franczyzy, pracownicy regionalni, pracownicy sąsiednich oddziałów, help desk w centrali. Poza tym mamy bardzo atrakcyjny model wynagradzania oraz wyjątkowe bonusy.

Ile trzeba zainwestować, żeby otworzyć placówkę partnerską FM Banku?

Koncepcja biznesowa zakłada minimalną inwestycję po stronie partnera oraz jego duże wsparcie szkoleniowe i operacyjne.  Przewidywana suma inwestycji po stronie franczyzobiorcy w wyposażenie biurowe i techniczne to około 15 - 20 tys. zł.

Czy potrafią Państwo wskazać jakieś preferowane miasta bądź regiony, w których w pierwszej kolejności chcieliby Państwo pozyskać partnerów franczyzowych?

W założeniach akceptujemy otwieranie oddziałów partnerskich w dużych, średnich i małych miastach.

Chciałabym też zapytać o ofertę kredytową FM Banku dedykowaną start-up’om. W kwietniu br., dzięki poręczeniu Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, FM Bank wystartował z programem kredytów dla mikrofirm rozpoczynających działalność, m.in. na zasadzie franczyzy. Jakim zainteresowaniem cieszy się ta oferta? Czy zainteresowani nią przedsiębiorcy wciąż mają szanse na taki kredyt? Jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać?

FM_Bank_PruszkowRzeczywiście w kwietniu podpisaliśmy umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, na mocy której FM Bank otrzymał poręczenie EFI w ramach programu „Progress” i pod koniec maja rozpoczęliśmy udzielanie kredytów dla nowo powstałych firm. Poręczeniem EFI zostały objęte kredyty gotówkowe o całkowitej wartości 68,7 mln zł. Gwarancją EFI będą objęte kredyty na start dla początkujących firm oraz kredyty dla początkujących franczyzobiorców. Kredytobiorcami mogą być osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą lub pragnące rozwijać swój biznes. Gwarancją może być objęty kredyt w wysokości do 25 tys. Pożyczki w wysokości do 30 tysięcy zł są udzielane przedsiębiorcom działającym na rynku nie dłużej niż 12 miesięcy. Natomiast franczyzobiorcy mogą liczyć na kredyt w wysokości nawet do 80 tys. zł. Oferta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i cały czas można się zgłaszać do FM Banku po kredyty na start, gdyż umowa z EFI została podpisana na okres 2 lat.

Dziękuję za rozmowę.

Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - O tym się mówi

Data dodania: 26 września 2022
Jak kradną pracownicy
Data dodania: 19 września 2022
Prawie połowa Polaków prowadzi swój biznes lub myśli o jego założeniu
Data dodania: 13 września 2022
Dyskonty w Polsce coraz silniejsze
Data dodania: 1 sierpnia 2022
Polski rynek aptekarski wymaga zmian

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram