Firmy wciąż zwlekają ze zwiększeniem zatrudnienia

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Według danych GUS, w maju br. zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5514,7 tys. osób i w stosunku do poprzedniego miesiąca praktycznie nie zmieniło się. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosło o 0,7 proc. W ocenie ekspertów Konfederacji Lewiatan, firmy wciąż odkładają decyzję o zwiększeniu zatrudnienia.

Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan zaznacza, że niewielka zmiana poziomu zatrudnienia, podobnie jak w kwietniu, rozczarowuje.

Tłumaczy, że praktycznie od początku roku, od kiedy można obserwować relatywnie dobre wskaźniki dotyczące koniunktury gospodarczej, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw pozostaje stabilne. Od grudnia 2013 r. wzrost zatrudnienia wyniósł zaledwie 24 tys. osób. Widać z tego, że przedsiębiorcy ciągle wstrzymują się z decyzjami o zwiększeniu zatrudnienia.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju wyniosło 3878,31 zł. Zmalało ono o 2,5% w stosunku do ubiegłego miesiąca, co jest zjawiskiem cyklicznie występującym w maju.

Grzegorz Baczewski przypomina, że w poprzednich latach wynagrodzenia w maju były niższe niż w kwietniu o około 2,5-3,5%. W stosunku do ub.r. wynagrodzenie wzrosło o 4,8%, więcej niż przewidywano i więcej niż w analogicznym okresie w poprzednich latach. Ostatni raz taki wzrost w maju odnotowano w 2010 r., jednak ze względu na większy wówczas poziom inflacji wzrost realny wyniósł wtedy znacznie mniej bo 2,1 proc. Przyspieszanie tempa wzrostu wynagrodzeń może być interpretowane jako kolejna oznaka ożywienia w gospodarce. Można także mieć nadzieję, że wzrost wynagrodzeń przełoży się pozytywnie na wzrost popytu konsumpcyjnego.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram