Firmy sceptyczne oceniają perspektywy rozwoju

Data dodania: 10 listopada 2014
Autor: Redakcja
Kategoria:
Firmy sceptyczne oceniają perspektywy rozwoju; Foto: freeimages.com

Fazę ożywienia, którą odnotowano w drugim i trzecim kwartale tego roku, małe i średnie firmy mają już za sobą. Dobrze natomiast ma się leasing - wciąż najpopularniejsza forma zewnętrznego finansowania rozwoju firm.

Skaner MŚP, czyli diagnoza kondycji i nastrojów mikro-, małych i średnich firm, to badanie prowadzone cyklicznie co kwartał przez instytut badawczy Keralla Research. Najnowsza edycja ukazuje nastroje przedsiębiorców sektora MŚP w trzecim kwartale br. Kilka dodatkowych pytań do standardowego arkusza zostało dołączonych na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL).

Odsetek firm, które pozytywnie oceniają rozwój wydarzeń w krajowej gospodarce, wyniósł 16,3%, czyli mniej więcej tyle samo co w poprzednim badaniu (16,5%). Jednak to kolejna edycja, która pokazuje trend (powolny, lecz stały) kurczenia się grupy przedsiębiorców pozytywnie oceniających warunki gospodarcze w kraju. Mniej firm wskazało, że sytuacja gospodarki uległa pogorszeniu (27,2 vs 31,3%), co jest najlepszym wynikiem od kilku kwartałów. Wzrósł odsetek przedsiębiorców (z 48,7 do 52,7%), uważających, że kondycja gospodarki pozostaje bez zmian. Tak więc w ogólnym odczuciu sytuacja gospodarcza kraju ani się nie poprawiła, ani nie uległa istotnemu pogorszeniu. Mimo to wśród przedsiębiorców oceniających perspektywy krajowej gospodarki w IV kwartale dominuje sceptycyzm.

 Coraz trudniej o optymistów

Odsetek przedsiębiorców oceniających, że w czwartym kwartale będzie gorzej, wyniósł 21,3%, czyli nieco więcej niż w poprzednim badaniu (17,2%), ale za to mniej niż przed rokiem (23,7%). Ponad połowa firm zakłada, że sytuacja gospodarcza kraju pozostanie bez zmian. Do 13,5% spadł udział firm, które oczekują dobrego scenariusza, podczas gdy jeszcze kwartał temu 19,7%. badanych zakładało poprawę kondycji gospodarki, a na początku tego roku – ponad 23%. Patrzących pogodnie w przyszłość systematycznie więc ubywa.

Z inwestycjami czekamy na lepszy rok

W ślad za spadkiem optymizmu odnotowano znaczącą obniżkę prognozowanych inwestycji. W tym kwartale rekordowo dużo, bo 61,8% badanych przedsiębiorców wskazuje, że nie zamierza już w tym roku ponosić wydatków inwestycyjnych. Spadek jest wyraźny, ponieważ rok temu w analogicznym okresie jedynie 45,5% badanych wskazywało na brak planów zakupowych w tym samym czasie.

Dlaczego nie chcą inwestować? 57,1% badanych tłumaczy, że to, co w tym roku potrzebne, zostało już kupione, a kolejne inwestycje są zaplanowane na 2015 rok. Drugim istotnym powodem braku inwestycji jest powrót obaw o pogorszenie kondycji firmy. Wstrzymanie się z zakupami dotyczy głównie firm mniejszych. W grupie środków trwałych wydatki będą najczęściej ponoszone na: modernizację lokali (14,2%), zakup maszyn i urządzeń (12,3%) oraz zakup środków transportu (10,7%), choć we wszystkich tych kategoriach odnotowano kilkupunktowe spadki wobec wyników sprzed kwartału, a poza grupą środków transportu – również wobec ubiegłorocznych.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram