Firmy łatwiej odzyskają długi

Data dodania: 29 marca 2017
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Zmiana dotyczy kilku przepisów, które już funkcjonują, ale w ocenie rządzących, mogłyby działać lepiej.

71% przedsiębiorców z sektora MSP skarży się na problemy z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów. Lekarstwem na te bolączki ma być pakiet wierzycielski. Ustawa dająca firmom narzędzia do dokładniejszej weryfikacji kontrahenta i szybszego odzyskania należności została już poparta przez Sejm. Większość nowych przepisów może wejść w życie 1 czerwca 2017 r., część 6 miesięcy od dat ogłoszenia.

Zmiana dotyczy kilku przepisów, które już funkcjonują, ale w ocenie rządzących, mogłyby działać lepiej. Po pierwsze zmieni się Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. BIG-i mają dać przedsiębiorcom dokładniejszą widzę na temat kontrahenta, by ci mogli lepiej zabezpieczyć swoje transakcje. Nowelizacja zakłada integrację przez BIG-i danych z różnych istniejących już rejestrów publicznych takich jak PESEL, CEIDG czy KRS.

Ministerstwo Finansów pracuje również nad stworzeniem rejestru dłużników podatkowych tzw. Rejestru Należności Publicznoprawnych, do którego BIG-i również uzyskają dostęp. Dzięki temu w jednym raporcie pobranym z BIG-u, przedsiębiorca otrzyma kompleksową informację o swoim kontrahencie pochodzącą z wielu źródeł. Dodatkowo biuro będzie mogło po nowelizacji także tworzyć oceny wiarygodności płatniczej (scoringi) przedsiębiorców.

Kierunki zmian zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju realizują postulaty przedsiębiorców. Ich reprezentanci wielokrotnie podkreślali, że oczekują nie tylko zintegrowanej informacji, ale też łatwo dostępnej. Właściciele małych i średnich firm nie mają po prostu czasu na zbyt długie poszukiwania wiedzy o kontrahentach. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie przedsiębiorca sprawdzający swojego kontrahenta nie dość, że otrzyma pełne dane o weryfikowanym podmiocie, to jeszcze będzie miał rzetelną ocenę jego kondycji finansowej oraz rekomendację co do współpracy z nim. To powinno zmniejszyć skalę zatorów płatniczych. Nierzetelni będą mieli znacznie mniejsze możliwości wyłudzeń – mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Dobrą zmianą jest również skrócenie czasu oczekiwania na możliwość wpisania dłużnika do biura informacji gospodarczej z 60 do 30 dni. Tym bardziej, że przy odzyskiwaniu należności powiedzenie „czas to pieniądz” sprawdza się w stu procentach. Jak pokazują dane Kaczmarski Inkasso, jeśli od upływu terminu płatności nie minęło więcej niż trzy miesiące, spłacalność zobowiązań sięga 72 proc. W przypadku długów z ponad 12-miesięcznym okresem przeterminowania skuteczność działań windykacyjnych wynosi zaledwie 26 proc.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Rzetelnej Firmy, problem z otrzymaniem terminowej zapłaty za wykonaną usługę czy sprzedany produkt, dotyka siedem na dziesięć firm. Przedsiębiorcy, chcąc odzyskać należności, korzystają z różnych form windykacji. Jeśli ta nie zadziała, przekazują sprawę do sądu, gdzie na wyrok trzeba czekać niekiedy bardzo długo.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram