Firmy handlowe na ścieżce zadłużenia

Autor: Redakcja
Data dodania: 11 marca 2015
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Choć 1/3 firm handlowych twierdzi, że ich sytuacja finansowa poprawiła się w ciągu ostatnich trzech miesięcy, to zadłużenie w tym sektorze wzrosło i sięga niemal 1 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Jak zaznacza KRD, jeszcze trzy miesiące temu firmy z sektora handlowego miały do oddania swoim wierzycielom niecałe 900 mln zł.

Handel jest jedyną branżą, która w styczniowej edycji badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” prowadzonego przez KRD oraz Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wyraziła niepokój dotyczący swoich zarobków w nadchodzącym kwartale. Liczba optymistów, których w poprzednim badaniu było ponad 42% w branży, spadła do poziomu 35% Jednocześnie o 2 pkt proc. (do 12%) wzrosła liczba tych, którzy spodziewają się pogorszenia finansów w najbliższym czasie.

Sytuacja finansowa tej branży uzależniona jest nie tylko od dużej sezonowości i wiążącej się z tym fluktuacji zarobków, ale wpływ na nią ma także zależność od wielu czynników zewnętrznych. "Jakiekolwiek problemy u kontrahenta przekładają się bezpośrednio na stan portfela firm handlowych. W tym momencie czekają one na ponad 800 mln zł, które są im winni ich partnerzy" - zaznaczają eksperci KRD.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki zwrócił uwagę, że w najnowszym badaniu odnotowano wzrost wartości niezapłaconych faktur w handlu - do 24,7% wobec 22,4% kwartał wcześniej. 

Z badania KRD i KPF wynika też, że firmy handlowe na odzyskanie swoich pieniędzy od kontrahentów czekają średnio 3 miesiące i 3 dni. "Jest to okres, podczas którego muszą pokryć koszty magazynowe, podatkowe i zapłacić pensje pracownikom. Jeżeli nie mają rezerw gotówkowych, nie są w stanie - czekając na zwrot pieniędzy za wydany towar - zachować płynności finansowej" - podano w komunikacie.

INK 

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram