Firmom opłaca się wynajmować samochody, zamiast je kupować

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Happy Miles
Firmom opłaca się wynajmować samochody, zamiast je kupować

Car sharing to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym uznaniem przedsiębiorców. Dlaczego firmy chcą wynajmować samochody?

Idea car sharingu błyskawicznie rozprzestrzenia się zarówno wśród osób prywatnych, jak i wśród firm. Szczególnie w przedsiębiorstwach to rozwiązanie wydaje się być uzasadnione, choćby dlatego, że wraz z rozwojem prowadzonego biznesu bardzo szybko można doń dostosować wykorzystywany park pojazdów. Ważnym argumentem w podejmowaniu decyzji o wynajmie aut jest również kwestia redukcji kosztów utrzymania firmowych samochodów.

Płacisz tyle, ile jeździsz – uczciwa propozycja

Leasing oparty o system opłat „pay as you drive” to nowe rozwiązanie, pozwalające zracjonalizować wydatki związane z transportem w firmie.  W systemie tym wyodrębnione zostały miesięczne opłaty stałe oraz opłaty zmienne, których wysokość zależy od ilości przejechanych kilometrów.
„Płacisz tyle, ile jeździsz” jest modelem rozliczeń bardzo korzystnym dla przedsiębiorców, którzy
w skali roku pokonują niewielkie odległości (według Łukasza Domańskiego, przedstawiciela platformy wynajmu samochodów - Happy Miles,

  • optymalna liczba kilometrów w roku to 8 tys. do 12 tys.),  
  • używają auta nieregularnie,
  • używają pojazdu okresowo (np. często wyjeżdżają za granicę, a z samochodu firmowego korzystają tylko wtedy, gdy przebywają w kraju).

Warto zauważyć, że poza korzystną formułą opłat, przedsiębiorcy mogą zyskać (a raczej zaoszczędzić) spore sumy. Jak to możliwe?

Porównanie kosztów zakupu samochodu z kosztami jego wynajmu

Kupno nowego samochodu wiąże się z wydaniem znaczących środków z budżetu firmy, np. kupując auto dla przedstawiciela handlowego – Opla Astrę Hatchback trzeba za nie zapłacić ok. 79 tys. zł. Już po 3 latach, ten sam pojazd będzie warty mniej więcej połowę pierwotnej ceny. Sprzedając samochód, przedsiębiorca odzyska ok. 40 tys. zł z zainwestowanych funduszy.

Wynajmując ten sam pojazd na 3 lata, firma zapłaci za niego dużo mniej. Opłaty stałe wyniosą 20 088 zł (558 zł x 36 m-cy), natomiast opłaty zmienne (zależne od przejechanych kilometrów) przy 10 000 km rocznie, wyniosą 13 800 zł (30 tys. km x 0,46 zł). Łącznie koszt wynajęcia samochodu wyniesie 33 888 zł, czyli ok. 6 tys. mniej niż w przypadku zakupu (obliczenia na podstawie danych z platformy https://happymiles.pl/leasing-samochodu-dla-firmy/ ).

podpis

źródło: Happy Miles

To jednak nie koniec różnic. Każde auto wymaga serwisowania, przeglądów, napraw, wymiany zużytych części, czy choćby okresowej wymiany opon. W ciągu 3 lat firma, która posiada samochód na własność, wyda na ten cel ok. 5 tys. zł.  W przypadku firm korzystających z wynajmowanych pojazdów tego rodzaju wydatki w ogóle nie obciążają ich budżetu, ponieważ bieżące utrzymanie auta spoczywa na leasingodawcy i jest wliczone w cenę wynajmu.

Nowa, ekonomiczna flota w firmie

Wynajem samochodów ma swoich gorących zwolenników również i dlatego, że rozwiązanie to pozwala na utrzymanie niestarzejącej się floty pojazdów firmowych niskim kosztem (po 3-letnim okresie wynajmu, samochody można wymienić na nowe).

Ponadto, wszystkie wynajmowane pojazdy wyposażone są w systemy pozwalające na bieżącą kontrolę takich parametrów jak: lokalizacja samochodu, prędkość pojazdu, czas jazdy, zużycie paliwa, czy czas pracy kierowcy. To kolejne pole do optymalizacji kosztów, a zarazem tworzenia maksymalnie bezpiecznych warunków pracy kierowców.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram