Firmom opłaca się wynajmować samochody, zamiast je kupować

Data dodania: 12 grudnia 2017
Foto: Happy Miles
Firmom opłaca się wynajmować samochody, zamiast je kupować

Foto: Happy Miles

Car sharing to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym uznaniem przedsiębiorców. Dlaczego firmy chcą wynajmować samochody?

Idea car sharingu błyskawicznie rozprzestrzenia się zarówno wśród osób prywatnych, jak i wśród firm. Szczególnie w przedsiębiorstwach to rozwiązanie wydaje się być uzasadnione, choćby dlatego, że wraz z rozwojem prowadzonego biznesu bardzo szybko można doń dostosować wykorzystywany park pojazdów. Ważnym argumentem w podejmowaniu decyzji o wynajmie aut jest również kwestia redukcji kosztów utrzymania firmowych samochodów.

Płacisz tyle, ile jeździsz – uczciwa propozycja

Leasing oparty o system opłat „pay as you drive” to nowe rozwiązanie, pozwalające zracjonalizować wydatki związane z transportem w firmie.  W systemie tym wyodrębnione zostały miesięczne opłaty stałe oraz opłaty zmienne, których wysokość zależy od ilości przejechanych kilometrów.
„Płacisz tyle, ile jeździsz” jest modelem rozliczeń bardzo korzystnym dla przedsiębiorców, którzy
w skali roku pokonują niewielkie odległości (według Łukasza Domańskiego, przedstawiciela platformy wynajmu samochodów - Happy Miles,

  • optymalna liczba kilometrów w roku to 8 tys. do 12 tys.),
  • używają auta nieregularnie,
  • używają pojazdu okresowo (np. często wyjeżdżają za granicę, a z samochodu firmowego korzystają tylko wtedy, gdy przebywają w kraju).

Warto zauważyć, że poza korzystną formułą opłat, przedsiębiorcy mogą zyskać (a raczej zaoszczędzić) spore sumy. Jak to możliwe?

Porównanie kosztów zakupu samochodu z kosztami jego wynajmu

Kupno nowego samochodu wiąże się z wydaniem znaczących środków z budżetu firmy, np. kupując auto dla przedstawiciela handlowego – Opla Astrę Hatchback trzeba za nie zapłacić ok. 79 tys. zł. Już po 3 latach, ten sam pojazd będzie warty mniej więcej połowę pierwotnej ceny. Sprzedając samochód, przedsiębiorca odzyska ok. 40 tys. zł z zainwestowanych funduszy.

Wynajmując ten sam pojazd na 3 lata, firma zapłaci za niego dużo mniej. Opłaty stałe wyniosą 20 088 zł (558 zł x 36 m-cy), natomiast opłaty zmienne (zależne od przejechanych kilometrów) przy 10 000 km rocznie, wyniosą 13 800 zł (30 tys. km x 0,46 zł). Łącznie koszt wynajęcia samochodu wyniesie 33 888 zł, czyli ok. 6 tys. mniej niż w przypadku zakupu (obliczenia na podstawie danych z platformy https://happymiles.pl/leasing-samochodu-dla-firmy/ ).

podpis

źródło: Happy Miles

To jednak nie koniec różnic. Każde auto wymaga serwisowania, przeglądów, napraw, wymiany zużytych części, czy choćby okresowej wymiany opon. W ciągu 3 lat firma, która posiada samochód na własność, wyda na ten cel ok. 5 tys. zł.  W przypadku firm korzystających z wynajmowanych pojazdów tego rodzaju wydatki w ogóle nie obciążają ich budżetu, ponieważ bieżące utrzymanie auta spoczywa na leasingodawcy i jest wliczone w cenę wynajmu.

Nowa, ekonomiczna flota w firmie

Wynajem samochodów ma swoich gorących zwolenników również i dlatego, że rozwiązanie to pozwala na utrzymanie niestarzejącej się floty pojazdów firmowych niskim kosztem (po 3-letnim okresie wynajmu, samochody można wymienić na nowe).

Ponadto, wszystkie wynajmowane pojazdy wyposażone są w systemy pozwalające na bieżącą kontrolę takich parametrów jak: lokalizacja samochodu, prędkość pojazdu, czas jazdy, zużycie paliwa, czy czas pracy kierowcy. To kolejne pole do optymalizacji kosztów, a zarazem tworzenia maksymalnie bezpiecznych warunków pracy kierowców.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram