Firma może żądać informacji, dlaczego ograniczono jej kredyt

Autor: Redakcja
Data dodania: 13 lutego 2009
Kategoria:

Większość banków twierdzi, że ich polityka dotycząca kredytów obrotowych nie zmieniła się radykalnie.

– Warunki są indywidualnie negocjowane z każdym klientem w zależności od jego kondycji finansowej i proponowanych zabezpieczeń – mówi Ewa Szerszeń z ING BSK.
– Zawsze stosowaliśmy ostrożne podejście do oceny ryzyka kredytowego, które sprawdza się także w  nieco trudniejszym dla polskiego biznesu okresie – mówi Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Bank PBC.

Wyższe marże
Inny obraz rynku kredytów dla firm wyłania się z anonimowej ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski. Aż 80 proc. banków przyznało, że podniosło przedsiębiorcom marże kredytowe, a 60 proc. domaga się teraz wyższych zabezpieczeń. Połowa banków podniosła pozaodsetkowe koszty kredytu.
– Bankowcy spodziewają się w tym kwartale dalszego silnego zaostrzenia polityki kredytowej względem przedsiębiorców – czytamy w raporcie NBP.
Tylko niektórzy przyznają, że przedsiębiorcom może być w tej chwili trudniej dostać kredyt obrotowy.
– Ponieważ wyniki finansowe firm pogarszają się, nie jest wykluczone, że część z nich będzie miała niższą zdolność kredytową – mówi Wojciech Kaczorowski z Millennium.
Przedsiębiorcy już teraz odczuwają ten spadek zdolności kredytowej. – Wiele firm ma problemy z uzyskaniem kredytu obrotowego, ale polityka poszczególnych banków jest bardzo różna – mówi Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej. Według niego bardziej restrykcyjną politykę kredytową prowadzą banki, które są filiami dużych międzynarodowych instytucji finansowych. – Zaistniałą na rynku sytuację traktujemy jako szansę rozwijania akcji kredytowej. Mamy nadzieję, że zwiększymy nasz udział w rynku kredytów obrotowych – mówi Izabela Świderek-Kowalczyk z PKO BP.

Pożyczy, ale od rodziny
Na razie jednak jeden z naszych czytelników, który prowadzi niewielki sklep motoryzacyjny pod Warszawą, od kilku tygodni ma problemy, bo bank zmniejszył mu kredyt obrotowy niemal o połowę. – Szukam innego finansowania, ale nie jest to proste. Na razie tylko w rodzinie mogę liczyć na pożyczkę – mówi. – Prawo dopuszcza cofnięcie kredytu obrotowego, gdy bank dojdzie do wniosku, że są przesłanki, które mogą zagrozić terminowej spłacie kredytu. Takie postanowienia są zwykle w umowach banku z przedsiębiorcami – mówi Wojciech Kwaśniak, były szef nadzoru bankowego.
Pożyczając pieniądze deponentów, bank ma obowiązek je chronić. Czasem te działania nie wynikają z kłopotów kredytobiorcy, tylko są ich źródłem.

Bank musi się wytłumaczyć
– Zgodnie z unijną dyrektywą od 2007 roku w naszym prawie bankowym jest zapis w art. 70, który daje prawo przedsiębiorcy żądać od banku informacji na piśmie na temat oceny zdolności kredytowej jego firmy – mówi Wojciech Kwaśniak. Na razie sami bankowcy przyznają, że nie ma żadnych problemów ze spłatą kredytów obrotowych. – Nie zaobserwowaliśmy pogorszenia jakości portfela kredytowego – mówi Ewa Szerszeń.
Mimo to kredytów jest coraz mniej. – Z danych na koniec 2008 r. widać, że wartość kredytów obrotowych spada – mówi Wojciech Kwaśniak.
Oficjalne podsumowania liczby i wielkości kredytów obrotowych w 2008 roku nie są jeszcze znane.

Źródło: Gazeta Prawna, Roman Grzyb
13 lutego 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram