Falstart Sieci Mobile

Autor: Redakcja
Data dodania: 22 października 2008
Kategoria:
vobis_mobile.jpg

W związku z zablokowaniem przez KNF oferty publicznej Vobis weryfikuje swoje plany biznesowe i rezygnuje z budowy bliźniaczej sieci Vobis Mobile, która miała się zająć sprzedażą telefonów i akcesoriów komputerowych.

Ze spółką rozstał się dotychczasowy szef marketingu. Vobis SA prowadzi jedną z największych sieci handlujących sprzętem komputerowym i IT liczącą prawie 200 placówek (w tym 95 własnych) pod szyldem Vobis Digital. Spółka planowała ofertę publiczną - z giełdy chciała pozyskać dużą część pieniędzy na sfinansowanie swojego programu inwestycyjnego zakrojonego na ok. 230 mln zł.
W czerwcu br. Komisja Nadzoru Finansowego zablokowała ofertę publiczną Vobisu, zarzucając spółce, ze w prospekcie emisyjnym nie przedstawiła rzetelnych i kompletnych informacji dotyczących prognoz i wyników finansowych. Pod koniec lipca rada nadzorcza Vobisu odwołała z funkcji prezesa Dariusza  Pietraszkiewicza i wiceprezesa Tomasza Kordasa. Pietraszkiewicz został członkiem rady nadzorczej, natomiast Tomasz Kordas zdecydował się rozstać z branżą IT.
Elementem planów rozwoju Vobisu było stworzenie siostrzanej sieci Vobis Mobile oferującej usługi i produkty telekomunikacyjne - do końca 2009 r. miało powstać ich 75, a docelowo - 200.

Parkiet musi poczekać
Vobis zdecydował o rezygnacji z tego projektu - sklepy gotowe do otwarcia zostaną uruchomione pod szyldem Vobis Digital. W odpowiedzi na nasze pytania zarząd Vobis przesłał informację, w której czytamy: „Naturalną rzeczą są korekty planów inwestycyjnych uwzględniające zmiany sytuacji rynkowej. Dotyczą one rozłożenia w dłuższej perspektywie czasowej najbardziej kapitałochłonnych inwestycji oraz zaprzestania prowadzenia projektu Vobis Mobile. Firma zamierza skoncentrować się przede wszystkim na budowie i rozwoju sieci Vobis Digital. Na dzień dzisiejszy [początek października - przyp. red.] spółka dysponuje 20 podpisanymi umowami na otwarcie nowych sklepów Vobis Digital, do końca 2008 roku otwartych zostanie 7".

Vobis zapowiada też rozwój sieci partnerskiej Nokia Store - pierwszy sklep powstał w listopadzie ub.r. w Starym Browarze w Poznaniu (połowę kosztów pokrywa Nokia, która dba m.in. o wizualizację salonów), kolejne powstaną w Krakowie i we Wrocławiu. W odniesieniu do planów giełdowych zarząd Vobisu twierdzi, że z uwagi na obecną sytuację na rynku kapitałowym i niski poziom wyceny rynkowej spółek firma zawiesza plany oferty publicznej i w najbliższym czasie nie rozważa debiutu giełdowego. Zatząd Vobisu nie wyklucza jednak powrotu do planów oferty publicznej w przypadku poprawy koniunktury na rynku. Z końcem października z Vobisem rozstaje się dotychczasowy dytektor departamentu strategii marketingowej Przemysław Bukato, który w spółce pracował od stycznia br.

vobis_fotka.jpg

Strony nie komentują powodów rozstania, informują jedynie, że następuje ono za porozumieniem stron. Obowiązki szefa marketingu Vobisu pełni obecnie Ilona Miziewicz. W I półroczu 2007 r. przychody Vobis ze sprzedaży przekroczyły 375 mln zł (wzrost o blisko 50 proc. r./r.), a zysk netto wyniósł ponad 7,1 mln zł. W 2006 r. przychody ze sprzedaży spółki wyniosły 660,09 mln zł wobec 492,25 mln zł w 2005 r. Zysk netto w 2006 r. wzrósł do 20,1 mln zl z 9,2 mln zl w 2005 r.

Źródło: Media & Marketing, MB
22 października 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram