Europejczycy kupują więcej produktów szybkozbywalnych

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Nielsen
 Europie ceny produktów szybkozbywalnych rosną najwolniej od ponad 5 lat.

Kupujemy więcej, wykorzystując powolny wzrost cen. W Europie ceny produktów szybkozbywalnych rosną najwolniej od ponad 5 lat.

Z danych Nielsena, globalnej firmy pomagającej firmom zarządzać informacją europejscy konsumenci kupują więcej wykorzystując powolny wzrost cen. Wolumen produktów szybkozbywalnych (FMCG) takich jak: środki czystości, jedzenie i napoje, sprzedanych w Europie, rośnie już siódmy kwartał z rzędu.

W czwartym kwartale 2015 roku europejscy konsumenci zapłacili przy kasach o 2,1% więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Na wynik ten złożyły się wzrost sprzedaży wolumenowej produktów FMCG w Europie o 0,8% oraz przyrost cen o 1,3% - najniższy od Q3 2010.

Spośród 21 europejskich państw przebadanych przed Nielsena kolejny kwartał z rzędu to Turcja doświadczyła najwyższego nominalnego wzrostu sprzedaży (+9,5%) w porównaniu do Q4 2014. Kolejne kraje notujące wysokie wzrosty w tym zakresie to Węgry (+5,5%) oraz Szwecja (+4,9%).

Tylko w trzech państwach europejskich nastąpił wyraźny spadek nominalnej wartości sprzedaży – w Szwajcarii (-2,3%), Finlandii (-1,1%) oraz Wielkiej Brytanii (-0,5%).

Spośród wybranych państw regionu Europy środkowo-wschodniej, najwyższy nominalny wzrost  zanotowały wspomniane już Węgry (+5,5%). Na wynik ten złożyła się zmiana wolumenu sprzedaży (+2,4%) oraz zmiana cen (+3,1%), co oznacza, że konsumenci nie tylko kupowali więcej, ale również za wyższą cenę.

W porównaniu do średnich zmian obserwowanych na poziomie Europie, ceny rosły szybciej jedynie na Węgrzech (+3,1%), natomiast wolumen sprzedaży rósł szybciej w Niemczech (+1,7%), w Polsce (+1,5%) oraz na Węgrzech (+2,4%).

Polska na tle państw europejskich

W efekcie wzrostu nominalnej sprzedaży produktów FMCG w Polsce w  Q4 2015 o 2,0% w stosunku do Q4 2014, Polska uplasowała się na ósmym miejscu wśród 21 państw europejskich.

W porównaniu do poprzedniego kwartału w Polsce zmniejszyło się tempo wzrostu sprzedaży wolumenowej (5,0% w Q3 2015 vs 1,5% w Q4 2015). Dodatkowo odnotowana została dodatnia dynamika wartości płaconych przez konsumentów na poziomie +0,5% - jest to najwyższa dodatnia wartość tego wskaźnika od Q3 2014.

Oznacza to, że kupujący muszą wydać więcej na produkty – ceny produktów szybkozbywalnych (FMCG) zaczynają więc powoli rosnąć.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram