Eurocash urośnie dzięki Społem

Autor: Redakcja
Data dodania: 8 kwietnia 2009
Kategoria:
eurocash_logo.jpg

 eurocash_logo.jpg                                                 Eurocash podpisał umowę, dzięki której do 2012 r. w orbitę jego wpływów ma przejść nawet 1300 sklepów Społem - czytamy w dzisiejszym Pulsie Biznesu.

Po zatwierdzeniu przez sąd układu Krajowej Agencji Handlowej Społem (KAH) z  wierzycielami projekt konsolidacji sieci sklepów Społem (4 tys. placówek i 7 mld zł rocznych obrotów) znowu zaczął rozpalać wyobraźnię firm handlowych. Tymczasem z akt sądowych dotyczących upadłości KAH wynika niezbicie, że od dawna jest już faworyt rywalizacji o względy spółdzielców. Już w październiku 2008 r. giełdowy Eurocash podpisał z KAH Społem ramową umowę, która przewiduje współpracę przy projekcie konsolidacji. Z nowego biznesplanu KAH znajdującego się w aktach sądowych wynika, że współpraca obu podmiotów ma dotyczyć organizacji dostaw towarów dla sklepów Społem, a także pozyskiwania sklepów spółdzielczych do sieci franczyzowych z grupy Eurocash (głównie Delikatesy Centrum). Wielkie łowy KAH szacuje, że w 2009 r. liczba sklepów Społem korzystających z zaopatrzenia Eurocasha sięgnie 550, rok później 750, a w 2012 r. dojdzie do 1100. „Eurocash zobowiązuje się wypłacać Krajowej Agencji Handlowej comiesięczne  wynagrodzenie wysokości 1,5 proc. od obrotu sklepu, na które składa się 1 proc. marży doliczanej do cen w cenniku operatora i 0,5 proc. od obrotu realizowanego przez Eurocash ze sklepami"—czytamy w biznes planie.
luis_amaral_zdjecie.jpg

Konsolidator: Luis Amaral, prezes grupy Eurocash, ma już na koncie duże przejęcia w branży handlowo-dystrybucyjnej. Teraz próbuje przeciągnąć na swoją stroną dużą część sklepów Społem.
[FOT. WM]


E
urocash stawia jednak warunki. KAH zainkasuje marżę wysokości 0,5 proc. od obrotu sklepu, jeśli średni miesięczny obrót placówki wyniesie minimum 30 tys. zł. Przedstawiciele obu stron nie ujawniają na razie szczegółów oferty handlowej Eurocash dla sklepów biorących udział w projekcie, tłumacząc że są one wciąż przedmiotem ustaleń. — Grupa Eurocasha z pewnością zaoferuje sklepom Społem korzystne warunki handlowe, żeby skłonić je do współpracy. Opłacalne i stałe warunki zaopatrzenia to bardzo ważny czynnik sukcesu w branży detalicznej, zwłaszcza dla słabiej radzących sobie sieci sklepów — ocenia Adam Wroczyński, ekspert Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych.

Z biznesplanu wynika też, że za pozyskanie jednego sklepu spółdzielczego do sieci franczyzowej Delikatesy Centrum Eurocash będzie płacił KAH 60 tys. zł. KAH prognozuje, że do 2012 r. zdoła nakłonić do tego 200 sklepów spółdzielczych.
Mocnym argumentem za przechodzeniem spółdzielców do sieci Delikatesy Centrum będzie wyjątkowo wysoki na tle branży poziom osiąganych w niej średnio obrotów na metr kwadratowy powierzchni handlowej, który sięga 26 tys. zł rocznie. Ojciec pożyczył Dzięki tym prowizjom i opłatom KAH ma uzyskać wielomilionowe przychody i zyski, dzięki którym do 2012 r. zamierza spłacić wierzycieli. Apo redukcji zadłużenia o 30 proc. Spółka jest im wciąż winna ponad 25 mln zł. Na liście wierzycieli KAH są tak znane firmy, jak Coca-Cola, Animex,  Hortex, Graal, Hoop, Cash Flow, M&M Logistik czy ING Bank Śląski. Choć biznesplan KAH może napawać optymizmem, to nie ma jednak gwarancji, że spełnią się zawarte w nim prognozy. Źródłem trudności może się okazać skomplikowana natura relacji KAH ze spółdzielniami Społem z całego kraju. Problem w tym, że KAH nie ma nad nimi kontroli. Jest z nimi związana m.in. przez swojego udziałowca, którym jest Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców Społem (KZRSS) zrzeszający ponad 270 spółdzielni w Polsce. Jednak największym udziałowcem KAH jest osoba fizyczna— to Piotr Komorowski, syn Zbigniewa Komorowskiego, znanego biznesmena, twórcy m.in. Bakomy oraz Polskich Młynów. Jak wynika z akt, ojciec wspiera projekt m.in. pożyczkami.
Na korzyść KAH przemawia to, że w 2006 r. na wniosek spółdzielni zrzeszonych w KZRSS Społem spółka otrzymała mandat na przeprowadzenie procesu konsolidacji sklepów Społem.

zbigniew_komorowksi__zdjecie.jpgTeraz handel: Zbigniew Komorowski, jeden z najbogatszych Polaków, udowodnił, że ma nos do interesów. Zarobił już na przerobie zbóż i mleka. Teraz stawia m.in. na projekt konsolidacji sklepów Społem.
[FOT. GK]

Trzeba czasu Przedstawiciele branży handlowej pytani przez „PB" podkreślają, że w kraju nie brakuje spółdzielni, które słabo sobie radzą na rynku i szukają oparcia w większej organizacji. Nie brakuje jednak również dużych spółdzielni, jak np. Społem z Białegostoku, które nie palą się do projektu konsolidacji KAH, bo same świetnie sobie radzą. — Po zatwierdzeniu układu przez sąd piłka znalazła się teraz po stronie KAH Społem. Spółka ma za zadanie pozyskać  do wspólnego projektu jak najwięcej spółdzielni. My pracuje pracujemy z kolei nad szczegółami oferty dla spółdzielni Społem. Na rezultaty trzeba więc jeszcze trochę poczekać — mówi Jan Domański, rzecznik Eurocasha. Tymczasem Przemysław Morysiak, prezes KAH, zapewnia, że chęć udziału projekcie wyraziło już ponad 70 spółdzielni Społem, które prowadzą blisko tysiąc sklepów.

Źródło: Puls Biznesu, Wiktor Szczepaniak
8 kwietnia 2009 r.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram