Eurocash może przejąć Tradis

Autor: Redakcja
Data dodania: 27 października 2011
Kategoria:
eurocash_franczyzaTak zdecydował UOKiK. Badanie tej transakcji zajęło mu blisko 10 miesięcy. W tym czasie Emperia postanowiła się z niej wycofać. Jakie będą dalsze losy obu spółek?

Decyzja urzędu jest co prawda warunkowa, ale zezwala na przejęcie przez Eurocash Grupy Tradis, w skład której wchodzą centra dystrybucyjne i hurtownie cash & carry, a także sieci franczyzowe sklepów spożywczych (Lewiatan, Groszek, Euro Sklep, Minutka, PSD). Warunkiem transakcji jest pozbycie się przez Eurocash w ciągu 12 miesięcy od momentu przejęcia kontroli nad Grupą Tradis 12 hurtowni znajdujących się w określonych miejscowościach.

Spółka zauważa, że to tylko ok. 3 proc. łącznej liczby placówek połączonej grupy, generują one zaś ok. 4 proc. obrotów pro-forma Grupy Eurocash i Grupy Tradis. Dlatego też Eurocash zdecydowany jest, by spełnić warunek UOKiK-u i doprowadzić transakcję do końca.

– Wezwiemy Emperia Holding do realizacji podpisanej na przełomie roku umowy inwestycyjnej. Umowa jest niezmiennie wiążąca, a my jesteśmy gotowi do jej realizacji, na uzgodnionych w umowie warunkach – mówi Luis Amaral, prezes Eurocashu.

Problem w tym, że Emperia kilka miesięcy temu zdecydowała się odstąpić od umowy i od tamtego momentu między spółkami trwa konflikt o to, czy jej decyzja jest skuteczna, czy też nie.

- Decyzja UOKiK w żaden sposób nie wpływa na realizowaną przez Emperię strategię. Jeszcze raz z całą stanowczością chcemy podkreślić, że umowa inwestycyjna z Eurocash już nie obowiązuje i wydanie dla Eurocash tej decyzji nie ma dla nas żadnego znaczenia – mówi Artur Kawa, prezes Emperia Holding.

W takiej sytuacji o tym, czy umowa nadal obowiązuje, czy też nie najprawdodobniej będzie musiał zadecydować sąd. Oznacza to na pewno kolejny okres niepewności dla franczyzobiorców, zwłaszcza tych współpracujących z Emperią. Mimo że władze Eurocashu podkreślają, że fuzja obu spółek oznaczałaby wyłącznie korzyści dla detalistów, to właściciele sklepów nie dokońca mogą w te zapewnienia wierzyć. Przypomnijmy, że po ogłoszeniu planów połaczenia, w ciągu I półrocza 2011 r. liczba sklepów w sieciach franczyzowych związanych z Emperią spadła o ponad 120.

JCB

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram