Esotiq otwiera sklepy franczyzowe na Wschodzie

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: ESOTIQ
Polska marka odzieżowa wychodzi z franczyzą na wschodnie rynki.

Utrzymanie wysokiego tempa wzrostu przychodów i sieci sprzedaży, nowe kierunki rozwoju sieci salonów to najważniejsze wydarzenia I półrocza 2016 w odzieżowej grupie Esotiq & Henderson z Gdańska.

Widzimy potencjał wzrostu w terytorialnej ekspansji. Zdecydowaliśmy się na rozwój sieci franczyzowych ESOTIQ i Femestage na Ukrainie i Białorusi. Nasze marki są bardzo dobrze postrzegane na Wschodzie. To chłonne rynki, notujemy tam duży popyt na bieliznę i odzież. Do końca 2016 roku planujemy zwiększyć sieć na Ukrainie i Białorusi do 22 salonów, w tym 11 marki ESOTIQ i 11 marki Femestage. Co ważne - wydatki inwestycyjne są po stronie franczyzobiorcy - mówi Adam Skrzypek – mówi Adam Skrzypek, prezes Esotiq & Henderson.

Nowe kierunki

Liczba salonów grupy w I pierwszym półroczu wzrosła z 251 do 287. Zdecydowana większość z nich to sklepy marki ESOTIQ z bielizną i kosmetykami w Polsce (261 wobec 234 rok wcześniej). Odzieżowa sieć Femestage powiększyła się z 10 do 18 salonów. W Niemczech na koniec I półrocza nadal działały 3 salony ESOTIQ. Nowością jest rozwój sklepów franczyzowych na Ukrainie, gdzie na koniec czerwca 2016 działały już 2 punkty ESOTIQ i jeden pod marką Femestage.

Polecamy wywiad z franczyzobiorcą ESOTIQ: Ma 8 sklepów i chce więcej - tak buduje się stabilny biznes

Internet wspiera sprzedaż

Grupa Esotiq & Henderson rozwija sprzedaż on-line. Do e-sklepu ESOTIQ oraz e-sklepu Femestage w Polsce dołączyła platforma outletowa. W Niemczech działa też własny sklep internetowy marki ESOTIQ.

Sprzedaż w Internecie w samym II kwartale 2016 roku wzrosła o 89% r/r, do 0,74 mln zł. Coraz większe znaczenie w sprzedaży on-line ma nowa marka odzieżowa Femestage. Tu sprzedaż w II kwartale 2016 wyniosła ponad 0,3 mln zł. Od czwartego kwartału odbiory i zwroty towarów zamówionych przez Internet będą mogły odbywać się w salonach ESOTIQ i Femestage, co znacznie ułatwi zakupy klientkom i pomoże zwiększyć sprzedaż w sklepach stacjonarnych – kontynuuje prezes Esotiq & Henderson.

Sklepy internetowe grupa wykorzystuje także jako narzędzie marketingowe, budujące lojalność klientek. Program ESOTIQ Club po I półroczu miał już ponad 490 tys. użytkowniczek (wzrost o 62 proc.). Program Femestage Pass zgromadził 21,3 tys. klientek. Ich liczba w I półroczu 2016 podwoiła się.

Skonsolidowane przychody odzieżowej grupy z Gdańska w I półroczu 2016 wzrosły o 17 proc. r/r, do 63,5 mln zł. Grupa zakończyła I półrocze stratą netto 3,4 mln zł. Strata to nadal efekt inwestycji w sieć sprzedaży i w nową markę odzieżową. Wynik netto grupy w samym II kwartale 2016 to -0,4 mln zł. W II kwartale 2016 wzrósł jednostkowy wynik netto.

W przypadku spółki matki, odpowiadającej za rozwój sieci ESOTIQ w Polsce, wyniósł 1,7 mln zł wobec 1,3 mln zł przed rokiem. W I kwartale 2016 r. spółka matka wykazała stratę netto na poziomie 0,8 mln zł.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram