Ekologiczne rozwiązania InPostu – sposób na nadanie przedmiotom drugiego życia

Data dodania: 21 lutego 2023

Regularne zmienianie sprzętów sprawia, że często rezygnuje się z działających artykułów na rzecz nowych. Te stare trafiają do schowków, bo nie do końca wiadomo, co z nimi zrobić. Działają, więc szkoda wyrzucić, ale gdzie w takim razie je oddać? Najlepiej w ręce InPostu, w ramach usługi EKOzwroty.

Czym jest usługa Ekozwroty?

Usługa InPost EKOzwroty to sposób na nadanie nieużywanym przedmiotom drugiego życia, szczególnie tym, które są nieużywane i zalegają w domach, mimo tego, że nie są zepsute i mogłyby służyć komuś innemu. Często pozostawianie takich rzeczy wynika z tego, że nie wiadomo, w jaki sposób się ich pozbyć i gdzie je przekazać.

InPost wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko zajmuje się przyjmowaniem przedmiotów codziennego użytku, sprzętu AGD i ubrań, które trafiają przez wysłaną paczkę do nowych właścicieli, nie kurząc się bezczynnie i zachowując zrównoważony obieg wśród wyprodukowanych już sprzętów i nie tylko.

Dlaczego warto oddać niepotrzebne rzeczy? Potencjalnie sprawne przedmioty mogą być wykorzystane dalej. Dzięki temu osoby korzystające z drugiego obiegu oszczędzają pieniądze, a już powstały artykuł może być dobrze wyeksploatowany.

Jak zwrócić niepotrzebne przedmioty?

Gdy okaże się, że na strychu lub piwnicy znajdują się rzeczy, które mogłyby komuś jeszcze posłużyć, należy dostarczyć je profesjonalnej firmie, oceniającej stan nadesłanych produktów. Można to zrobić w bardzo prosty sposób, nadając przesyłkę automatem Paczkomat®.

Najpierw należy przygotować paczkę do wysłania. Maksymalnie może ona mieć wymiary 41 cm x 38 cm x 64 cm i ważyć 25 kg. Informacje o tym, jak powinna zostać przygotowana przesyłka, można znaleźć na stronie internetowej https://inpost.pl/wysylam.

Kolejny krok to wypełnienie formularza, po którym następuje uzyskanie kodu EKOzwrotu. Numer należy umieścić na paczce, a następnie umieścić ją w automacie Paczkomat®.

Podczas pakowania przedmiotów do zwrotu warto zwrócić uwagę na to, aby paczka została zapakowana w ekologiczny sposób. Tyczy się to zarówno opakowania, jak i jej wypełnienia. Pudełko powinno być dobrane w taki sposób, aby było możliwie najmniejsze i nie zajmowało zbędnego miejsca w trakcie transportu.

Jakie artykuły podlegają zwrotowi?

Wśród artykułów, które można zwrócić, znajdują się produkty z kilku kategorii: elektronika, odzież, obuwie, książki, artykuły dziecięce. Podczas wypełniania formularza należy wybrać, do której grupy należą zapakowane artykuły. Co dokładnie może znaleźć się w paczce? Te produkty, to:

komputery i laptopy;
tablety i telefony;
tekstylia;
małe AGD;
książki;
radia i sprzęt audio;
sprzęt video i fotograficzny;
zabawki elektroniczne;
artykuły dziecięce;
elektronarzędzia;
obuwie;
drony, sprzęt sportowy.

Warto pamiętać, że odsyłane przedmioty nie mogą być uszkodzone i niekompletne. Usługa EKOzwrot zakłada dalsze wykorzystanie dostarczonych rzeczy i nie jest miejscem składania rzeczy, które powinny trafić na śmietnik. Z tego powodu w paczkach nie są przyjmowane baterie, źródła światła, odpady chemiczne i medyczne oraz niekompletny sprzęt.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design