EKO HOLDING planuje na 2012 rok zakończenie procesu łączenia segmentu dystrybucyjnego w jedną spółkę

Autor: Redakcja
Data dodania: 9 marca 2012
Kategoria:
Zarząd EKO Holding S.A. prognozuje, że w pierwszym półroczu 2012 roku wypracuje przychody ze sprzedaży na poziomie 869,5 mln złotych – to oznacza wzrost o prawie 27 procent w porównaniu z wynikiem osiągniętym w pierwszej połowie 2011 roku (685,1 mln złotych). EBITDA ma wynieść 17,6 mln złotych - to poziom zbliżony do wyniku z pierwszego półrocza 2011 roku.

„Za nami pierwsze dwa miesiące 2012 roku, które każą nam patrzeć w przyszłość z większym optymizmem. Ubiegły rok przeznaczyliśmy na konsolidowanie naszej Grupy, optymalizację kosztów oraz otwarcia placówek, które przynoszą korzyści Grupie dopiero po pewnym czasie. Dostrzegamy też zmiany w otoczeniu rynkowym – powoli wzrastają marże – oczekujemy, że w kolejnych kwartałach 2012 roku zbliżą się do poziomu z lat 2009 - 2010”, powiedział Krzysztof Gradecki, Prezes Zarządu EKO Holding S.A..

Prognoza zakłada pełną konsolidację spółek przejętych przez Grupę w 2011 roku (Rovita S.A. i Niwex Sp. z o.o.), wdrożenie nowej struktury zarządzania sklepami oraz poprawę efektywności kosztowej i operacyjnej, np. w logistyce. Zarząd EKO Holding S.A. prognozuje również zakończenie procesu łączenia segmentu dystrybucyjnego w jedną spółkę – PGD Polska (ujednolicenie struktur organizacyjnych i zarządczych), co wpłynie na obniżenie kosztów Grupy.

Zgodnie ze strategią na 2012 rok, Grupa EKO Holding będzie rozwijać projekt wyceny produktów i różnicowania ich cen, który ruszył w lutym br., we współpracy z europejskim liderem w tym zakresie.

„Ze względu na dużą skalę podwyżek cen w 2011 roku zdecydowaliśmy się na wprowadzenie mechanizmu wyceny produktów i różnicowania cen w zależności od lokalnych uwarunkowań sklepów. Celem projektu jest zwiększenie naszej marży a efektów oczekujemy już w tym roku”, powiedział Krzysztof Gradecki.

Plan na ten rok zakłada również zmianę strategii asortymentowej w sieci EKO w zależności od formatu sklepu. Do życia zostały powołana dwie dywizje: supermarketów (pełna standaryzacja placówek) oraz mniejszych sklepów, typu convenience (zarządzanie dostosowane do indywidualnych potrzeb lokalnego klienta). Projekt zakłada również redukcję produktów o małej rotacji. Celem tych zmian jest zwiększenie sprzedaży oraz poprawa marży.

Po czterech kwartałach 2011 roku przychody ze sprzedaży Grupy EKO Holding wzrosły do rekordowego poziomu 1,5 mld złotych i były wyższe o 20,2 proc. w porównaniu z 2010 rokiem (1,25 mld zł). EBIDTA Grupy EKO Holding po czterech kwartałach 2011 roku ukształtowała się na poziomie 27,8 mln złotych.

Najważniejszy wpływ na wyniki Grupy miała sytuacja rynkowa: presja producentów na podwyżki cen wpłynęła na zmniejszenie marż handlowych. Grupa zauważa jednak symptomy poprawy w 2012 roku – stopniowy wzrost marż do oczekiwanego poziomu.

Wpływ na wyniki miała także konsolidacja Rovity S.A. Trwa łączenie spółki ze strukturami organizacyjnymi Grupy EKO Holding. Dostosowywanie działalności wiąże się w początkowym okresie z koniecznością ponoszenia kosztów, jednak Zarząd EKO Holding oczekuje pozytywnych efektów konsolidacji w 2012 roku.

2011 rok był okresem dynamicznego rozwoju sieci sklepów należących do EKO Holding. Na koniec 2011 roku działało 299 supermarketów EKO, 22 placówki Aligator, 746 sklepów Rabat oraz 150 drogerii Jasmin.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram