Eko Holding od środy będzie notowany

Autor: Redakcja
Data dodania: 22 marca 2010
Kategoria:
Eko_Holding_SATo pierwszy tegoroczny debiut na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych. Spółka posiada 220 sklepów własnych oraz ponad 500 franczyzowych.

Dzisiaj Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wydał decyzję o wprowadzeniu z dniem 24 marca 2010 r. do obrotu giełdowego 12,245 mln praw do akcji zwykłych na okaziciela serii D spółki Eko Holding S.A. Przypomnijmy, że wartość oferty publicznej Eko Holdingu, która trwała od 26 lutego do 2 marca tego roku, wyniosła 95,4 mln zł, w tym nowej emisji - 88,2 mln zł. Pozyskane środki spółka przeznaczy na rozwój poprzez przejęcia (zarówno w obszarze hurtu jak i detalu), zasilenie kapitału obrotowego,  modernizację sklepów, spłatę zobowiązań kredytowych, zakup nieruchomości pod nowe obiekty handlowe oraz wykup obiektów dzierżawionych.

W skład Grupy wchodzi blisko 220 sklepów EKO, tworzących jedną z największych sieci supermarketów w Polsce oraz ponad 500 sklepów Rabat, objętych umowami franczyzowymi. Działają one w południowo-zachodnich regionach naszego kraju. Eko Holding ma w planach powiększanie zarówno jednej jak i drugiej sieci. Liczba własnych sklepów Eko ma rosnąć w tempie ok. 30 rocznie, a franczyzowych Rabat o ok. 100 rocznie. Do EKO Holding należy również Polska Grupa Drogeryjna, lider hurtowej dystrybucji artykułów drogeryjnych w kraju

Rabat jest obecnie dziewiątą - pod względem liczby sklepów - siecią FMCG rozwijaną w ramach systemu franczyzowego bądź agencyjnego w Polsce. Wcześniejsze pozycje należą do ABC (Grupa Eurocash), Lewiatana (Grupa Emperia), Żabki (międzynarodowy fundusz Penta Investments), sieci 34 i eLDe (Grupa Bomi), Naszego Sklepu (zrzeszenie niezależnych kupców), Groszka (Emperia), Euro Sklepu (Emperia) i Edenu (zrzeszenie niezależnych kupców). Jak nietrudno zauważyć, większość z tych sieci należy do prawdziwych potentatów w branży FMCG w Polsce notowanych na giełdzie (Eurocash, Emperia, Bomi). Teraz dołączy do nich także Eko Holding, który generuje już ok. 1,21 mld zł przychodów rocznie. Jego sieć franczyzowa - Rabat - ma ok. 500 mln zł przychodów rocznie (niekonsolidowanych w ramach Grupy).

Firmy rozwijające się poprzez franczyzę coraz częściej decydują się na wejście na giełdę - czy to na rynek główny, czy też na New Connect. Dla przykładu, w miniony piątek na New Connect zadebiutowała sieć lodziarnio-kawiarni Ibiza Ice Cafe, której akcje w dniu debiutu podrożały o jedną trzecią.

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy
Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram