E-handel rozkręca franczyzę w usługach pocztowych

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Grażyna Górecka w trakcie obsługi klienta

Razem z koleżanką szukałyśmy czegoś, co by mogło współgrać z naszą dotychczasową działalnością. Jedna z nas prowadzi księgarnię budowlaną także w internecie, a druga tworzy strony internetowe i obsługuje serwis komputerowy. Logicznym wyborem wydawała nam się działalność w usługach pocztowych. Mamy świadomość, że w związku z dynamicznie rozwijającym się handlem w internecie, takie usługi będą coraz bardziej potrzebne – mówi Grażyna Górecka, która wraz z Anetą Konieczny otworzyła punkt franczyzowy GlobBox.net w Krakowie. 

Co zadecydowało o wyborze tego typu biznesu?

Nie raz korzystałyśmy z usług kurierskich i pocztowych, więc znamy ich plusy i minusy. Pomysł na punkt, w którym klient mógłby nie tylko nadać paczkę, ale i ją odebrać, nie czekając całymi dniami w domu na kuriera, bardzo nam się spodobał.

Czy jest to dodatkowe źródło dochodu czy główne? 

Na razie dodatkowe, ale jak mówiłyśmy, przy tak dynamicznie rozwijającym się handlu internetowym, kto wie....

Co jest najtrudniejsze w tym biznesie?

Firma GlobBox.net dopiero wchodzi na rynek krakowski i nie jest tu jeszcze zbyt znana, a ludzie wolą powierzać swoje przesyłki firmom, które znają przynajmniej ze słyszenia. Tłumaczymy im wtedy, że zostawiając u nas paczki, to tak naprawdę, oddają je w ręce fachowców z takich firm jak UPS i K-EX. Jesteśmy jednak pewne, że gdy firma GlobBox.net stanie się znaną marką w Krakowie, ta sytuacja zmieni się diametralnie. Z racji krótkiego stażu w branży trudno nam mówić o całym biznesie jako takim, jednak to, co możemy powiedzieć z obserwacji "własnego podwórka", to najtrudniej przełamać nam ludzką nieufność.

Ile punktów pocztowych trzeba mieć, by móc się z tego utrzymać?

Trudno nam w tej chwili powiedzieć. Jednak zastanawiając się nad wyborem franczyzy, analizowałyśmy razem pewne kwestie. Pod tym względem biznes ten nie różni się od innych. Najważniejsza jest lokalizacja. W dużym mieście poszczególny punkt będzie przynosił większe zyski, niż w małej miejscowości, a punkt w takim miejscu jak centrum handlowe - większe niż w zacisznej uliczce.

Gdzie jest zlokalizowany wasz punkt?

Jest to lokal w centrum miasta, z wejściem od ulicy składający się z dwóch pomieszczeń. W jednym z nich znajduje się Księgarnia Budowlana, a w drugim punkt przyjęć do serwisu komputerowego.

Kto najczęściej korzysta z waszych usług? 

Okoliczni przedsiębiorcy i klienci naszych firm. Naszą ofertą chciałybyśmy jednak zainteresować również zwykłego "Kowalskiego", który nie zawsze wie, że może w tak łatwy sposób skorzystać z usługi kuriera, zamiast stać w długich kolejkach na poczcie. Z racji bliskiego usytuowania akademików liczymy też na studentów.

Ile trwa wasza współpraca z GlobBox.net?

Niezbyt długo, od około 3 miesięcy, ale mamy już zadowolonych klientów, którzy do nas wracają.

Rozmawiała Irina Nowochatko-Kowalczyk 

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram