E-faktura to nie fanaberia, to konieczność

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Według planów UE do roku 2020 e-faktury mają stać się najważniejszą formą wystawiania dokumentów księgowych w krajach wchodzących w jej skład. Są szybsze, wygodniejsze i tańsze - firmy zaoszczędzą na tym rozwiązaniu ponad 200 mld euro.
 

Odetchnie także środowisko naturalne. Przejście na e-fakturę uratuje ok. 12 mln drzew. Jakie oszczędności odniosą przedsiębiorcy?

Pieniądze

Wystawienie i wysłanie faktury to koszt papieru, wydruku, koperty i znaczka. Na ogół przedsiębiorcy nie liczą tych wydatków jednostkowo, wliczając je po prostu w koszt prowadzenia firmy. Warto jednak przypomnieć, że na wysłanie faktury wydajemy nawet 3-4 złote. E-faktura nie pochłania żadnych kosztów, poza ewentualnym zakupem programu do fakturowania (ale są też wersje bezpłatne).

Przestrzeń

Składowanie faktur wystawionych i otrzymanych może rodzić pewne kłopoty. Co innego, gdy mamy ich kilka miesięcznie, co innego, kiedy robi się ich kilkadziesiąt lub kilkaset (co nie jest specjalnym osiągnięciem). W ciągu roku uzbiera się spory karton a faktury trzeba trzymać teoretycznie przez 5 lat, w praktyce - 7. Jeśli nie chcesz, żeby Twoje biuro wyglądało jak skup makulatury, przejdź na e-faktury.

Czas

E-faktura nie jest zależna od działania poczty, w praktyce trafia do kontrahenta w kilka sekund, można dostać potwierdzenie dostarczenia maila. Niweluje się więc powszechną nieraz praktykę negowania faktu dostarczenia faktury. Faktura szybciej otrzymana to faktura na ogół szybciej zaksięgowana i opłacona. Likwidujemy też pojawiający się w wielu biurach problem czy dana faktura jest kopią czy oryginałem. Jak czytamy w portalu www.prowadzeksiegowosc.pl nie ma już obowiązku oznaczania faktur w ten sposób.

To najważniejsze, ale nie jedyne korzyści płynące z wykorzystania z faktur elektronicznych. Proces ich wystawiania i dystrybucji można zautomatyzować - pozwalają na to nawet stosunkowo niedrogie programy.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram