Odetchnie także środowisko naturalne. Przejście na e-fakturę uratuje ok. 12 mln drzew. Jakie oszczędności odniosą przedsiębiorcy?
Pieniądze
Wystawienie i wysłanie faktury to koszt papieru, wydruku, koperty i znaczka. Na ogół przedsiębiorcy nie liczą tych wydatków jednostkowo, wliczając je po prostu w koszt prowadzenia firmy. Warto jednak przypomnieć, że na wysłanie faktury wydajemy nawet 3-4 złote. E-faktura nie pochłania żadnych kosztów, poza ewentualnym zakupem programu do fakturowania (ale są też wersje bezpłatne).
Przestrzeń
Składowanie faktur wystawionych i otrzymanych może rodzić pewne kłopoty. Co innego, gdy mamy ich kilka miesięcznie, co innego, kiedy robi się ich kilkadziesiąt lub kilkaset (co nie jest specjalnym osiągnięciem). W ciągu roku uzbiera się spory karton a faktury trzeba trzymać teoretycznie przez 5 lat, w praktyce - 7. Jeśli nie chcesz, żeby Twoje biuro wyglądało jak skup makulatury, przejdź na e-faktury.
Czas
E-faktura nie jest zależna od działania poczty, w praktyce trafia do kontrahenta w kilka sekund, można dostać potwierdzenie dostarczenia maila. Niweluje się więc powszechną nieraz praktykę negowania faktu dostarczenia faktury. Faktura szybciej otrzymana to faktura na ogół szybciej zaksięgowana i opłacona. Likwidujemy też pojawiający się w wielu biurach problem czy dana faktura jest kopią czy oryginałem. Jak czytamy w portalu www.prowadzeksiegowosc.pl nie ma już obowiązku oznaczania faktur w ten sposób.
To najważniejsze, ale nie jedyne korzyści płynące z wykorzystania z faktur elektronicznych. Proces ich wystawiania i dystrybucji można zautomatyzować - pozwalają na to nawet stosunkowo niedrogie programy.