Dzieciaki w centrum uwagi

Autor: Redakcja
Data dodania: 28 maja 2012
Kategoria:

Powstaje coraz więcej sieci z ofertą skierowaną do najmłodszych. Mowa o przedszkolach, krainach zabaw, zajęciach łączących edukację z zabawą.

Franczyzobiorcy tych konceptów to nierzadko młode mamy, bowiem odpowiednie podejście do dzieci, chęć przebywania z nimi, zrozumienia ich potrzeb i rozwoju to wymogi konieczne do tego, by taki biznes prowadzić. Oczywiście można do sprawy podejść czysto biznesowo i zatrudniać pracowników, którzy w całości przejmą na siebie ciężar prowadzenia zajęć bądź opieki nad dziećmi. Jednak, jak zgodnie przyznają franczyzodawcy konceptów dziecięcych, taki model zdarza się rzadko.

Najdroższymi konceptami dziecięcymi są przedszkola. Wynika to z tego, że placówka musi spełniać szereg określonych warunków. Wymaga to znaczących nakładów na samą adaptację lokalu. Franczyzodawca konceptu 100 Bajek szacuje, że budowa od podstaw nowego przedszkola to koszt przekraczający 300 tys. zł. Łatwiej jest w przypadku dostosowania do sieci istniejącej placówki czy też w przypadku otwierania jednostki w lokalu dobrze przystosowanym do tej działalności i niewymagającym dużo prac. Wówczas inwestycja w samą infrastrukturę przedszkolną, wyposażenie sal pochłania w granicach 50-100 tys. zł.

Pomimo tego, że prywatne przedszkola wyrastają w naszym kraju jak grzyby po deszczu, to jednak rzadko są one zrzeszone w sieciach franczyzowych. Zazwyczaj są to pojedyncze placówki, czasem minisieci należące do jednego właściciela. Kilka z nich zdecydowało się uruchomić system franczyzowy, inwestorzy na razie nie skusili się jednak na zakup licencji.

Inaczej jest w przypadku pozostałych franczyz dziecięcych, np. miniplaców zabaw dla dzieci powstających w centrach handlowych i zapewniających opiekę nad dziećmi w czasie, gdy rodzice robią zakupy. Z tego typu usługami związany jest koncept Best4youKids. W ramach tej sieci działają już 4 placówki własne (Kraków, Krzywaczka, Jastrzębie Zdrój i Rzeszów) oraz 5 franczyzowych (Ciechanów, Zamość, Mielec, Dębica i Nowy Sącz). Według informacji podawanych przez franczyzodawcę, przychody takiej placówki mogą wahać się od 20 do 50 tys. zł miesięcznie. A mogą też być wyższe, jeśli punkt ma szerszą i atrakcyjniejszą ofertę. Franczyzodawca proponuje rozszerzenie jej np. o gastronomię (Cafe B4uKids). Szacunki dotyczące wartości inwestycji też obejmują dość szerokie widełki - od 50 do 200 tys. zł - a jej zwrot szacowany jest na okres do 24 miesięcy.

Największym zainteresowaniem ze strony franczyzobiorców cieszą się licencje na różnego rodzaju zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci. Inwestycja w taki biznes nie jest zazwyczaj wysoka. Obejmuje licencję (od kilku do kilkudziesięciu tys. zł, w zależności od obszaru wyłączności), zakup podstawowych pomocy do prowadzenia zajęć oraz wynajęcie sali (często na godziny w różnych punktach miasta, więc koszt powstaje tylko wtedy, gdy w danym miejscu są chętni na zajęcia).

Do największych sieci należy Kreatywka – zajęcia umuzykalniające dla dzieci – obecna w 33 miejscowościach, w których zajęcia organizuje 7 koordynatorów, w tym 3 franczyzobiorczynie. Do 30 miast dociera ze swoją ofertą szkółka piłkarska Socatots. Zajęcia organizuje w nich 18 franczyzobiorców. Prawdziwym rekordzistą wydaje się system Przedszkoliada, również związany z zajęciami sportowymi dla najmłodszych. Ma już 75 punktów. Jednak działalność franczyzobiorców sieci w dużej mierze opiera się na pozyskiwaniu przedszkoli do współpracy, a nie tworzeniu zupełnie nowych jednostek.

Coraz większą popularność zyskują także zajęcia edukacyjne związane z rozwijaniem zdolności matematycznych, zmysłu inżynierskiego i logicznego myślenia. W tym segmencie działa MathRiders oparty na brytyjskiej licencji, który pozyskał już w naszym kraju pierwszych licencjobiorców, a także polskie koncepty takie jak Twój Robot (obecny w 13 miastach, sieć ma jednego franczyzobiorcę działającego w dwóch miastach) czy Mały Inżynier posiadający już 3 franczyzobiorców.

Sieć Profil działalności Liczba jednostek Wartość inwestycji
Best4youKids miejsca zabaw, najczęściej w centrach handlowych 4 własne i 5 franczyzowych 50 – 200 tys. zł
100 Bajek przedszkole 1 własna 30 – 330 tys. zł
Kidz Corner przedszkole 1 własna b.d.
Przedszkole Koliberek przedszkole 3 własne ok. 100 – 150 tys. zł
Socatots zajęcia sportowe 18 franczyzowych 20 – 80 tys. zł
Kreatywka zajęcia muzyczne 33 własne i franczyzowe 3,7 - 24,5 tys. zł (licencja) + kilka tys. zł na instrumenty i marketing
Twój Robot warsztaty z zakresu robotyki 13 własnych i franczyzowych ok. 25 – 28 tys. zł
Mały Inżynier warsztaty z zakresu robotyki 8 własnych i franczyzowych ok. 20 – 30 tys. zł.
Math Riders zajęcia matematyczne 5 własnych i franczyzowych od ok. 20 tys. zł
Przedszkoliada zajęcia sportowe 75 własnych i franczyzowych ok. 2 tys. zł
Family Care kompleksowe usługi dla całej rodziny: żłobek, różnego rodzaju zajęcia dbające zarówno o rozwój fizyczny jak i psychiczny dzieci i ich rodziców, franczyzobiorcy mogą wprowadzić wszystkie usługi bądź kilka wybranych 2 własne b.d.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - O tym się mówi

zobacz więcej

Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram