Działanie w sieci ułatwia spełnienie oczekiwań klienta

Autor: Redakcja
Data dodania: 19 marca 2010
Kategoria:
nieruchomosci_2Jak ważna jest dla klienta marka biura nieruchomości? W 10 procentach – wynika z badań spółki Północ Nieruchomości. Nie jest tak istotna jak jakość obsługi czy wysokość prowizji, ale wyraźnie nabiera znaczenia. Ten fakt wykorzystuje coraz więcej agencji decydujących się na budowę sieci.

Notowana na New Connect spółka Północ Nieruchomości przeprowadziła ostatnio ankietę wśród klientów swoich 20 biur. Na podstawie ich odpowiedzi powstał ranking przedstawiający oczekiwania klientów według hierarchii ich ważności. Pierwsze miejsce zajęło znalezienie idealnej oferty (26,11 proc.), drugie – wysokość prowizji (22,13 proc.), trzecie – jakość obsługi (20,03 proc.), na czwartym zaś uplasowała się znana marka (9,95 proc.), niewiele niżej notowana była dyspozycyjność agenta (9,87 proc.). Kolejne mniej istotne czynniki to: dokonanie transakcji w jak najkrótszym czasie, treść umowy z biurem oraz pomoc w pośrednictwie kredytowym.

- W poprzednich rankingach marka była zupełnie niewidoczna, teraz coraz wyraźniej pnie się do góry w znaczeniu dla klientów biur nieruchomości – zauważa Witold Zamorski z działu analiz Północ Nieruchomości S.A. Dodaje on, że świadczy to o rosnącej świadomości społeczeństwa, że za znaną marką podąża wysoka jakość najważniejszych dla nich usług, jakich oczekują od agencji nieruchomości.

- Absolutnym priorytetem dla kupujących jest znalezienie tej jednej jedynej oferty lub – dla sprzedających - klienta zgadzającego się na ich cenę. Wniosek wydaje się więc oczywisty – im większe biuro nieruchomości, tym większa szansa, by klient znalazł to, czego szuka. Tyczy się to również sprzedających – duża baza ogłoszeń daje oddźwięk w dużej bazie szukających. Jeden czynnik napędza drugi i w efekcie takie biuro zyskuje w „notowaniach” u klientów. Stawia to w uprzywilejowanej pozycji te firmy, które mają wypracowaną dużą ilość ofert – najczęściej dzięki pracy w sieci szeregu oddziałów – wyjaśnia Zamorski.

Na budowę sieci decyduje się coraz więcej firm z branży nieruchomości. Aby przyspieszyć swój rozwój, część z nich postawiło na franczyzę m.in. krakowskie biuro Północ Nieruchomości (20 jednostek w całej Polsce). Podobną strategię rozwoju obrał tarnowski KNC (22 oddziały), a także warszawski Metrohouse, który dodatkowo zdecydował się niedawno na fuzję z trójmiejskim biurem Partnerzy (razem będą mieć 30 lokalizacji).

Franczyzę w Polsce oferuje także firma o zasięgu międzynarodowym – RE/MAX – która ma już 7000 biur w 72 krajach, ale dopiero 11 w Polsce. Potentatem w naszym kraju jest mająca za sobą już 19-letnią historię działalności wrocławska grupa WGN Nieruchomości, które ma ponad 60 agencji w Polsce, a także kilka za granicą. Wspólna baza ofert i klientów, a także marketing to główne wabiki, jakimi przyciągają do siebie sieci biur nieruchomości nowych agentów gotowych poprowadzić samodzielne oddziały.

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 12 sierpnia 2022
Bezrobocie w Polsce najniższe od 32 lat
Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram