Dyskonty na licencji to wciąż rzadkość

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Dynamiczny rozwój sieci dyskontów w ciągu ostatnich lat doprowadził do nasycenia rynku. Firmy są zmuszone do sprawdzania nowych formatów biznesowych, bądź rezygnacji z działalności dyskontowej. Franczyza w tym segmencie to wciąż domena jednego przedstawiciela branży.

Na rynku dyskontów w Polsce największym graczem jest Biedronka należąca do portugalskiej firmy Jeronimo Martins.

Obecnie w ramach sieci działa około 50 sklepów partnerskich. Ten model zarządzania sklepami funkcjonuje w wybranych mniejszych miejscowościach. Stanowi on uzupełnienie głównej części sieci Biedronka opartej na sklepach własnych – poinformował nas Jeronimo Martins Polska.

Licencyjnych dyskontów przybywa, ale powoli. W maju 2014 na licencji działało około 30 sklepów. W Polsce sieć rozwijana jest w modelu agencyjnym. Partner nie jest właścicielem sklepu - zarządza obiektem i jest wynagradzany na zasadzie prowizji od obrotu. Wymagania stawiane kandydatom są ustalane indywidualnie.

Rynek dyskontów to trudny rynek, o czym świadczy zamknięcie sieci Czerwona Torebka. Pod koniec kwietnia br. właściciel sklepów, Dyskont Czerwona Torebka poinformował o likwidacji spółki. Decyzja została podjęta z uwagi na odchylenia od realizacji przyjętych założeń ekonomicznych dla sieci sklepów dyskontowych. Wzięto również pod uwagę, że agresywna walka cenowa w tym segmencie rynku powoduje większe zapotrzebowanie na środki finansowe, których zaangażowanie mimo wszystko nie gwarantuje uzyskania zadowalającej stopy zwrotu z inwestycji.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram