Dyrektywa tytoniowa - głosowanie w lutym

Autor: Redakcja
Kategoria:
E-papierosy

Znany jest termin głosowania nad tzw. dyrektywą tytoniową w Parlamencie Europejskim (PE). Projekt zostanie poddany głosowaniu 26 lutego tego roku. Wcześniej wskazywano terminy na początku marca 2014 roku. Od tego głosowania zależy los branży e-papierosów.

Głosowanie nad projektem dyrektywy tytoniowej odbędzie się 26 lutego 2014 roku. Jeśli PE przegłosuje projekt, możemy spodziewać się jego publikacji w Dzienniku Urzędowym UE nie później niż latem 2014. Od tego momentu kraje członkowskie będą miały 2 lata na implementację przepisów w swoich systemach prawnych.

Artur Ziółkowski, członek zarządu STEP, stowarzyszenia na rzecz e-palenia zaznacza, że dyrektywa wprowadza szereg zmian dotyczących zarówno produktów tytoniowych, jak i elektronicznych papierosów.

– Jeśli projekt zostanie przyjęty, kraje członkowskie będą miały czas na implementację przepisów mniej więcej do połowy 2016 roku – mówi Artur Ziółkowski.

Prace nad obecnym projektem dyrektywy trwały od grudnia 2012 roku. W Polsce szerokim echem odbijały się przede wszystkim ustalenia dotyczące papierosów mentolowych i tzw. slimów. Jednak, dość nieoczekiwanie kością niezgody na ostatnim etapie prac nad projektem stały się e-papierosy.

Ekspert przypomina, że według pierwszych propozycji, elektroniczne papierosy miały zostać uregulowane jako produkty medyczne, co w praktyce mogłoby oznaczać całkowite zniknięcie ich z europejskiego rynku. Dopiero PE, w październiku 2013 roku sprzeciwił się takiemu stanowisku Komisji. Eurodeputowani uznali, że e-papierosy są mniej szkodliwą formą nałogu nikotynowego, dlatego warto ich bronić.

– Ustawodawcy postawili na bezpieczeństwo. Wprowadzono m.in. obowiązek szczegółowego badania płynów do e-papierosów, dokładniejszego zabezpieczania opakowań, czy umieszczania szczegółowych ostrzeżeń na produkcie – podkreśla Artur Ziółkowski.

Dodaje, że firmy zrzeszone w STEP już w zeszłym roku sygnowały Kodeks Etyczny dla branży e-papierosowej, który w wielu punktach dotyczących bezpieczeństwa, jakości i kontroli jest zbieżny z propozycjami dyrektywy.

Wszystko o kontrowersjach wokół tytoniowej dyrektywy w tekście Unia reguluje rynek e-papierosów.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram