Duże sieci rosną w siłę

Autor: Redakcja
Data dodania: 14 października 2008
Kategoria:
wh-zdj.jpg

Takie wnioski wynikają z najnowszej analizy GfK Polonia, która daje odpowiedź m.in. na następujące pytania: o ile wzrosły udziały rynkowe Biedronki po otwarciu 140 nowych placówek? Czy rozwój sieci Real, po przejęciu hipermarketów Géant, wpłynął na wzrost wydatków klientów robiących w nich zakupy? Jaka jest lojalność konsumentów dyskontów? Dlaczego penetracja sklepów Intermarché jest wciąż dość niska?

Jeronimo Martins
W 2007 roku portugalski koncern uruchomił 140 nowych Biedronek. Pod koniec 2007 roku było ich 1045. Bezpośrednią konsekwencją otwarcia tych sklepów był wzrost udziałów dyskontera o 2 proc. w ciągu roku – do 11,5 proc. Sieć odwiedzana jest przez ponad trzy czwarte rodzin średnio raz na 2 tygodnie (największa częstotliwość wśród wszystkich sieci).

Grupa Schwarz
Lidl w 2007 roku utrzymał swoją pozycję, ale już nie kontynuował dynamicznego rozwoju, który trwał przez 3 wcześniejsze lata. Podczas gdy konkurencja pozyskiwała nowe sklepy, Lidl dodał tylko 1 proc. do swojej penetracji i podniósł ją do 28 proc. Z drugiej strony, Kaufland, ze swoimi 70 hipermarketami, osiągnął wzrost głównie dzięki pokaźnemu koszykowi zakupowemu.

Tesco
Tesco to 44 hipermarkety, 69 supermarketów i 196 mniejszych obiektów o charakterze dyskontowym (dane na koniec 2007 roku). W 2006 roku brytyjska grupa przejęła dyskonty Leader Price od grupy Casino. Placówki Tesco odwiedzane są przez 5 proc. populacji, co daje 10 proc. wzrostu w ciągu roku.

Grupa Metro
Dzięki przejęciu hipermarketów Géant (w 2006 roku), Real osiągnął liczbę 50 placówek, co jednocześnie przyczyniło się do poprawy geograficznej obecności sklepów na terenie całego kraju. Rozwój sieci w 2007 roku był konsekwencją wzrostu penetracji i równocześnie wzrostu wydatków w przeliczeniu na kupującego – oba czynniki zwiększyły się o około jedną piątą.

Carrefour
Carrefour kontynuuje rozwój. W skład grupy wchodzą 234 sklepy Carrefour Express i 62 hipermarkety (dane na koniec 2007 roku). Nabywcy grupy to 52 proc. rodzin. Klienci odwiedzają sklep rzadziej, niż np. Tesco (przeciętnie 10 wizyt, w porównaniu z 14 w ciągu roku). Częstotliwość zakupów stanowi główne pole rozwoju Carrefoura. W 2007 roku Francuzi przejęli sklepy Aholda w Polsce (179 supermarketów i 15 hipermarketów). Kończy się proces integracji wspomnianych placówek. Konsekwencją tej sytuacji może być wzrost udziałów rynkowych sieci.

Auchan
Auchan posiada w Polsce jedynie 22 hipermarkety, ale mimo to ponad jedna czwarta gospodarstw domowych – częściej bądź rzadziej – kupuje w tej sieci. Auchan jest znany z dobrych wskaźników sprzedaży, w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni sprzedaży. Konsekwencją tego jest imponująca wysokość przeciętnych rocznych wydatków zakupowych klientów tej sieci, sięgająca 76 euro.

Tengelmann
W Polsce niemiecki koncern posiada 225 sklepów dyskontowych Plus, w których co najmniej raz w roku robi zakupy 23 proc. rodzin. Lojalność kupujących jest jednak niska i wynosi jedynie około 6 proc.

Ahold
W 2007 roku Carrefour kupił od Aholda supermarkety Albert i 15 hipermarketów Hypernova. Inwestycja ta miała zabezpieczyć pozycję Carrefoura jako lidera. Logotypy Alberta i Hypernovej zniknęły z rynku w 2008 roku.

E.Leclerc
E.Leclerc jest właścicielem 17 hipermarketów i 4 supermarketów, w których zakupy robi 12 proc. rodzin.

Muszkieterowie
Posiadają w Polsce 128 sklepów Intermarché (dane na koniec 2007 roku). Są to placówki o niezbyt dużej powierzchni i usytuowane w miastach średniej wielkości, co prowadzi do dość niskiej penetracji tej sieci, sięgającej tylko 16 proc.

 Oprac. GSZ

Wiadomości Handlowe Nr 10(78) Październik 2008

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram