Drogerie Natura i Apteki Dbam o Zdrowie w jednym portfelu

Autor: Redakcja
Data dodania: 28 sierpnia 2014
Kategoria:
Drogerie Natura i Apteki Dbam o Zdrowie w portfelu jednej spółki

Drogerie Natura i Apteki Dbam o Zdrowie w portfelu jednej spółki

Spółka CEPD N.V., należąca do Pelion Healthcare Group, nabyła od Alior Bank i Erste Group Bank firmę Polbita, właściciela drogerii Natura, jedną z największych sieci działających na polskim rynku kosmetycznym. Posiada 258 sklepów, w tym 240 własnych oraz 18 agencyjnych.

Firma zatrudnia blisko 1,5 tys. osób. Skonsolidowane przychody spółki za 2013 rok przekroczyły 420 mln zł. Spółka generuje obecnie dodatni wynik EBITDA. Według badań przeprowadzonych przez PMR, drogerie Natura są trzecim najbardziej preferowanym miejscem zakupu kosmetyków wymienianym spontanicznie przez konsumentów.

Transakcja jest elementem realizacji strategii dywersyfikacji obszarów działalności CEPD N.V. oraz wzmocnienia relacji z klientami z sektora Zdowie i Uroda. Celem przejęcia jest wzmocnienie pozycji grupy CEPD N.V. w Polsce i zapewnienie dalszego wzrostu jej przychodów.

– Decyzja o przejęciu sieci drogerii wynika z analizy rynku kosmetycznego w Polsce i jego dynamicznego rozwoju przy średniej rocznej stopie wzrostu w wysokości prawie 5% w ciągu ostatnich 7 lat – mówi Ron Drori, prezes CEPD N.V. Podkreśla również, że sytuacja na polskim rynku farmaceutycznym stwarza potrzebę dywersyfikacji obszarów działalności w celu poprawy jej efektywności i zaspokojenia zmieniających się potrzeb klientów.

Według firmy badawczej PMR, w 2013 r. polski rynek kosmetyków był warty 20 mld zł. Zgodnie z prognozami, do końca 2016 r. jego wartość wzrośnie do 23 mld zł. W swojej strategii CEPD N.V. stawia na dalszy rozwój drogerii Natura.

– Mamy doświadczenie w zarządzaniu dużymi sieciami sprzedaży detalicznej w Polsce oraz za granicą i jesteśmy przekonani, że wykorzystamy je z korzyścią dla rozwoju drogerii Natura – podkreśla Drori.

– W pierwszym kroku planujemy podjęcie działań mających na celu poszerzenie oferty produktów i usług dla klientów oraz wzmocnienie relacji z dostawcami. W najbliższym czasie wypracowana zostanie strategia rozwoju sieci na kolejne lata. Zamierzamy również wykorzystać synergie wynikające z pozostałych obszarów działalności CEPD N.V. związanych m.in. z portfolio produktów, działalnością internetową czy posiadanymi nieruchomościami – dodaje prezes CEPD N.V.

Głównymi elementami finansowymi transakcji są zobowiązanie CEPD N.V. do dofinasowania Polbita kwotą 10 mln zł oraz zapewnienie przez Alior Bank i Erste Group Bank AG długoterminowego finansowania dłużnego w łącznej kwocie do 150 mln zł przeznaczonego na rozwój i refinansowanie obecnego zadłużenia Polbita, które zabezpieczone będzie m.in. gwarancją CEPD N.V. oraz Pelion na łączną kwotę 62,5 mln zł.

CEPD N.V. (Corporation of European Pharmaceutical Distributors N.V.) to jedna z wiodących europejskich spółek w branży detalicznej dystrybucji farmaceutyków. Poprzez swoje spółki zależne w poszczególnych krajach zarządza grupą prawie 1,3 tys. aptek w Polsce na Litwie oraz w Wielkiej Brytanii.
W Polsce CEPD N.V. za pośrednictwem spółki DOZ zarządza grupą Aptek Dbam o Zdrowie do której należy ponad 900 placówek, w tym 597 własnych oraz 316 franczyzowych.

INK

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram